Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
'

Misją Sekcji Dziedzictwa Kulinarnego jest tworzenie nowego obszaru interdyscyplinarnej działalności kulturalnej związanej z aspektem historii jedzenia w kontekście miejskim i regionalnym, a także ogólnopolskim i międzynarodowym. Ważnym elementem misji jest przybliżanie – za pomocą stałego dostępu do polisensorycznego programu oraz inicjowanych badań czy prowadzonych działań kulturalnych (wykładów, wystaw, oprowadzań, pokazów, degustacji, koncertów kulinarnych, konferencji) – dziedzictwa kulinarnego.

'

Sekcja Dziedzictwa Kulinarnego

Misją Sekcji Dziedzictwa Kulinarnego jest tworzenie nowego obszaru interdyscyplinarnej działalności kulturalnej związanej z aspektem historii jedzenia w kontekście miejskim i regionalnym, a także ogólnopolskim i międzynarodowym. Ważnym elementem misji jest przybliżanie – za pomocą stałego dostępu do polisensorycznego programu oraz inicjowanych badań czy prowadzonych działań kulturalnych (wykładów, wystaw, oprowadzań, pokazów, degustacji, koncertów kulinarnych, konferencji) – dziedzictwa kulinarnego.

Do głównych zadań sekcji należy reprezentacja aspektów związanych z dziedzictwem kulinarnym rozumianym w kontekście lokalnym (Bydgoszcz), regionalnym (województwo kujawsko-pomorskie) jak i ogólnopolskim oraz – w kontekście działalności w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO (obszar kreatywności w obrębie gastronomii) – także europejskim i światowym.

Siedziba sekcji są Pałace Ostromecko w ramach Zespołu Pałacowo-Parkowego. W Pałacu Nowym mieszczą się Jadalnie i Kuchnie. Warsztaty i spotkania odbywają się często w Starej Kuchni, z zachowaną oryginalną, unikatową, blisko stuletnią kuchenką wolnostojącą, wyprodukowaną w fabryce Senkinga w Hildesheim.

Pracownicy sekcji prowadzą badania nad lokalnym dziedzictwem w kontekście historii jedzenia. Tworzą stałą i czasową ofertę kulinarną dostępną na co dzień w Jadalni Pałacowej w ZPP w Ostromecku. Przygotowują historyczne rekonstrukcje kulinarne. Tworzą atrakcyjną ofertę kulinarną dla gości Pałaców. Opracowują program działań edukacyjnych.

Komórki w ramach sekcji to: Pałacowa Akademia Kulinarna – odpowiedzialna za organizację wydarzeń, Jadalnia Pałacowa – ze stałą ofertą dostępną dla gości, Kuchnia Pałacowa – przygotowująca sezonową ofertę kulinarną oraz Kuchnia Historyczna – specjalizująca się w rekonstrukcjach kulinarnych. Spiżarnia Pałacowa – z zapleczem skecji.

Sekcja współpracuje m.in. z Szlakiem krajoznawczo-kulinarnym „Niech Cię Zakole”, Bydgoskim Szlakiem Kulinarnym, Szlakiem, siecią „Europejskie dziedzictwo. Smaki regionu. Kujawsko-Pomorskie” oraz ze stowarzyszeniami, instytucjami kultury, organizatorami ruchu turystycznego, regionalistami.

Kontakt

Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku

ul. Bydgoska 9, 86-070 Dąbrowa Chełmińska

Rezerwacja stolików:

tel: +48 785 251 162

Recepcja:

e-mail: recepcja@palaceostromecko.pl

tel: +48 785 250 182

Anna Kornelia Jędrzejewska Kierowniczka/Kuratorka Sekcji Dziedzictwa Kulinarnego

e-mail: kornelia.jedrzejewska@mck-bydgoszcz.pl

Marta Zagórska Zastępca Kierowniczki/Kuratorki Sekcji Dziedzictwa Kulinarnego | Ochmistrzyni

e-mail: marta.zagorska@mck-bydgoszcz.pl

kom: + 48 785 250 861

Mikołaj Bąkowski Mistrz Kuchni Pałacowej
Kuchmistrz / Szef Kuchni

e-mail: mikolaj.bakowski@mck-bydgoszcz.pl

Błażej Mirota Mistrz Kuchni Historycznej
Kuchmistrz
Szef Kuchni Historycznej
Zastępca Szefa Kuchni Pałacowej

e-mail: blazej.mirota@mck-bydgoszcz.pl

Ryszard Deliński Kierownik | Kamerdyner Jadalni Pałacowej
Specjalista ds. informacji i Edukacji Kulinarnej

Dominika Mirus – Specjalistka ds. edukacji i wydarzeń kulinarnych
Pałacowa Akademia Kulinarna
Organizacja Wydarzeń Kulinarnych

e-mail: dominika.mirus@mck-bydgoszcz.pl
kom: +48 519 346 570

Ewa Kiełbasińska – Kuchmistrzyni
Zastępca Szefa Kuchni
Zespół Pracowników Kuchni i Jadalni

Czym jest MCK?

Centrum kultury? W naszym przypadku to nie jest wyłącznie nazwa administracyjna. Ani tym bardziej określenie lokalizacji na mapie Bydgoszczy. Zawsze chcieliśmy – i ta ambicja w nas nie wygasła – stworzyć miejsce, w którym schodziłyby się drogi miejskiej kultury. I drogi jej odbiorców, miłośników, użytkowników, koneserów, ale także: twórców, orędowników, propagatorów, organizatorów. Nie chcieliśmy być pępkiem lokalnego świata czy artystycznym salonem miasta, ale raczej połączeniem głównej ulicy (gdzie moglibyśmy się wszyscy spotykać) i dworca głównego (na którym witamy gości z Polski i świata oraz z którego w Polskę i świat ruszają nasi artyści).

Miejskie Centrum Kultury zarządza zespołem różnych placówek kulturalnych. Największą jest Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku (5 km od Bydgoszczy na południe) ulokowany w pałacach – barokowym i neoklasycystycznym – rodów Mostowskich i Alveslebenów. ZPP dysponuje restauracją, prowadzi komfortowe usługi hotelowe oraz całoroczny program artystyczny. W Ostromecku można też obejrzeć unikatowa kolekcję fortepianów im. Andrzeja Szwalbego. MCK zarządza także pracami Galerii Wspólnej, znajdująca się w kamienicy na Starym Mieście (ul. Batorego 1/3) oraz Barki Lemara, zacumowanej na Brdzie przy Rybim Rynku.

Ponadto MCK jest siedzibą Kina Orzeł, jedynego kina studyjnego w Bydgoszczy, które zapewnia stałą dawkę ambitnych propozycji filmowych, od filmów nagradzanych na festiwalach, przez dokumenty, na animacjach kończąc. Działalność Kina Orzeł to m.in. stałe cykle filmowe Akademia Kinomana, Małe Animocje oraz Wystawa na ekranie, pokazy przedpremierowe oraz spotkania z filmowcami.

Instytucja jest wydawcą „Bydgoskiego Informatora Kulturalnego” – najważniejszego informatora o kulturze miejskiej w Bydgoszczy. MCK prowadzi własne radio internetowe (Radio Kultura), dysponuje studiem nagraniowym (A/V Studio) umożliwiającym realizację profesjonalnych sesji płytowych. Jest też siedzibą jednej z najciekawszych w kraju grup filmowych – dokumentalnej Bydgoskiej Kroniki Filmowej koordynowanej przez nagradzanych w świecie filmowców Marcina Sautera i Macieja Cuske.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK