Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
'

Zapraszamy na rejs do świata szyprów!

'

Sekcja Dziedzictwa Lokalnego Muzeum Legend Szyperskich „Barka Lemara”

Zapraszamy na rejs do świata szyprów!

Godziny otwarcia:
wtorek – piątek: 12.00–17.00 , sobota–niedziela: 12.00–16.00

Bilet wstępu: 5 zł

Zapisy grup: adam.gajewski@mck-bydgoszcz.pl

Witajcie w Muzeum Szyperskich Legend, gdzie każdą opowieść otwiera „śpiew” XIX-wiecznego rogu mgłowego! W naszych ładowniach kryją się tajemnice – unikatowa Barka Lemara po kilku dekadach wytężonej pracy nie wozi już towarów, a opowieści i wspomnienia… Chcesz poznać świat szyprów, flisaków, retmanów czy pomagierów? Wejdź na nasz pokład! Razem wyruszymy w rejs w przeszłość bydgoskiego portu, który niegdyś był najgwarniejszą częścią miasta nad Brdą. Kapitan „Lemary” i jego załoga zapraszają!

Kontakt:

Adam Gajewski – Kierownik/Kurator Sekcji Dziedzictwa Lokalnego Muzeum Legend Szyperskich „Barka Lemara”

e-mail: adam.gajewski@mck-bydgoszcz.pl
tel: 503 584 840

Jerzy Ratz – Kapitan

tel: 519 346 588

Czym jest MCK?

Centrum kultury? W naszym przypadku to nie jest wyłącznie nazwa administracyjna. Ani tym bardziej określenie lokalizacji na mapie Bydgoszczy. Zawsze chcieliśmy – i ta ambicja w nas nie wygasła – stworzyć miejsce, w którym schodziłyby się drogi miejskiej kultury. I drogi jej odbiorców, miłośników, użytkowników, koneserów, ale także: twórców, orędowników, propagatorów, organizatorów. Nie chcieliśmy być pępkiem lokalnego świata czy artystycznym salonem miasta, ale raczej połączeniem głównej ulicy (gdzie moglibyśmy się wszyscy spotykać) i dworca głównego (na którym witamy gości z Polski i świata oraz z którego w Polskę i świat ruszają nasi artyści).

Miejskie Centrum Kultury zarządza zespołem różnych placówek kulturalnych. Największą jest Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku (5 km od Bydgoszczy na południe) ulokowany w pałacach – barokowym i neoklasycystycznym – rodów Mostowskich i Alveslebenów. ZPP dysponuje restauracją, prowadzi komfortowe usługi hotelowe oraz całoroczny program artystyczny. W Ostromecku można też obejrzeć unikatowa kolekcję fortepianów im. Andrzeja Szwalbego. MCK zarządza także pracami Galerii Wspólnej, znajdująca się w kamienicy na Starym Mieście (ul. Batorego 1/3) oraz Barki Lemara, zacumowanej na Brdzie przy Rybim Rynku.

Ponadto MCK jest siedzibą Kina Orzeł, jedynego kina studyjnego w Bydgoszczy, które zapewnia stałą dawkę ambitnych propozycji filmowych, od filmów nagradzanych na festiwalach, przez dokumenty, na animacjach kończąc. Działalność Kina Orzeł to m.in. stałe cykle filmowe Akademia Kinomana, Małe Animocje oraz Wystawa na ekranie, pokazy przedpremierowe oraz spotkania z filmowcami.

Instytucja jest wydawcą „Bydgoskiego Informatora Kulturalnego” – najważniejszego informatora o kulturze miejskiej w Bydgoszczy. MCK prowadzi własne radio internetowe (Radio Kultura), dysponuje studiem nagraniowym (A/V Studio) umożliwiającym realizację profesjonalnych sesji płytowych. Jest też siedzibą jednej z najciekawszych w kraju grup filmowych – dokumentalnej Bydgoskiej Kroniki Filmowej koordynowanej przez nagradzanych w świecie filmowców Marcina Sautera i Macieja Cuske.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK