Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
'

Sekcja prowadzi działalność wydawniczą, edukacyjno-promocyjną w zakresie literatury i nowych mediów oraz prezentacyjną.

'

Sekcja „Dom Liter”

Sekcja prowadzi działalność wydawniczą, edukacyjno-promocyjną w zakresie literatury i nowych mediów oraz prezentacyjną.

Zajmujemy się promocją literatury i czytelnictwa za pomocą kilku dostępnych narzędzi i sfer oddziaływania: prowadzimy działalność wydawniczą (publikując czasopismo „Bydgoski Informator Kulturalny” oraz książki, albumy i druki ulotne), organizujemy debaty, spotkania autorskie, warsztaty kreatywnego pisania i lekcje czytania.

Organizujemy także Festiwal Literatury PRZECZYTANI, który od wielu lat jest największym wydarzeniem literackim w naszym mieście i daje bydgoskim czytelnikom możliwość spotkania najwybitniejszych współczesnych twórców literatury.

Prowadzimy także Dom Liter (Centrum Literatury i Pisma), miejsce, w którym nie tylko odbywają się spotkania i warsztaty, ale które prezentuje także stałą wystawę maszyn do pisania (i ich bydgoskiej historii) oraz książek eksperymentalnych i artystycznych.

Kontakt:

Redakcja Bydgoskiego Informatora Kulturalnego

e-mail: bik@mck-bydgoszcz.pl

tel.  523 077 124

Michał Tabaczyński – Kierownik / Kurator Sekcji „Dom Liter”

e-mail: michal.tabaczynski@mck-bydgoszcz.pl

tel. 519 346 574

Emilia Walczak – Specjalistka / Redaktorka Prowadząca „BIK”

e-mail: emilia.walczak@mck-bydgoszcz.pl

tel. 530 163 916

Monika Grabarek– Specjalistka 

e-mail: monika.grabarek@mck-bydgoszcz.pl

Czym jest MCK?

Centrum kultury? W naszym przypadku to nie jest wyłącznie nazwa administracyjna. Ani tym bardziej określenie lokalizacji na mapie Bydgoszczy. Zawsze chcieliśmy – i ta ambicja w nas nie wygasła – stworzyć miejsce, w którym schodziłyby się drogi miejskiej kultury. I drogi jej odbiorców, miłośników, użytkowników, koneserów, ale także: twórców, orędowników, propagatorów, organizatorów. Nie chcieliśmy być pępkiem lokalnego świata czy artystycznym salonem miasta, ale raczej połączeniem głównej ulicy (gdzie moglibyśmy się wszyscy spotykać) i dworca głównego (na którym witamy gości z Polski i świata oraz z którego w Polskę i świat ruszają nasi artyści).

Miejskie Centrum Kultury zarządza zespołem różnych placówek kulturalnych. Największą jest Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku (5 km od Bydgoszczy na południe) ulokowany w pałacach – barokowym i neoklasycystycznym – rodów Mostowskich i Alveslebenów. ZPP dysponuje restauracją, prowadzi komfortowe usługi hotelowe oraz całoroczny program artystyczny. W Ostromecku można też obejrzeć unikatowa kolekcję fortepianów im. Andrzeja Szwalbego. MCK zarządza także pracami Galerii Wspólnej, znajdująca się w kamienicy na Starym Mieście (ul. Batorego 1/3) oraz Barki Lemara, zacumowanej na Brdzie przy Rybim Rynku.

Ponadto MCK jest siedzibą Kina Orzeł, jedynego kina studyjnego w Bydgoszczy, które zapewnia stałą dawkę ambitnych propozycji filmowych, od filmów nagradzanych na festiwalach, przez dokumenty, na animacjach kończąc. Działalność Kina Orzeł to m.in. stałe cykle filmowe Akademia Kinomana, Małe Animocje oraz Wystawa na ekranie, pokazy przedpremierowe oraz spotkania z filmowcami.

Instytucja jest wydawcą „Bydgoskiego Informatora Kulturalnego” – najważniejszego informatora o kulturze miejskiej w Bydgoszczy. MCK prowadzi własne radio internetowe (Radio Kultura), dysponuje studiem nagraniowym (A/V Studio) umożliwiającym realizację profesjonalnych sesji płytowych. Jest też siedzibą jednej z najciekawszych w kraju grup filmowych – dokumentalnej Bydgoskiej Kroniki Filmowej koordynowanej przez nagradzanych w świecie filmowców Marcina Sautera i Macieja Cuske.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK