Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
'

Główną ideą Sekcji jest poszukiwanie natury w kulturze, przebywanie w niej i wskazywanie na płynące z tego korzyści. Sekcja Miejski Dom Natury w swoich działaniach podejmuje temat człowieka w naturze w ujęciu harmonijnym, wspierającym i uzupełniającym środowisko.

'

Miejski Dom Natury

Główną ideą Sekcji jest poszukiwanie natury w kulturze, przebywanie w niej i wskazywanie na płynące z tego korzyści. Sekcja Miejski Dom Natury w swoich działaniach podejmuje temat człowieka w naturze w ujęciu harmonijnym, wspierającym i uzupełniającym środowisko.

Nieustającym źródłem inspiracji dla działań Sekcji jest lokalna przyroda – sąsiadujące z Bydgoszczą lasy, jeziora, obecność dwóch rzek – Brdy i Wisły.

Od wielu działania sekcji koncentrują się także wokół rozwoju kobiet.

Obszary działań sekcji:

  • Ethniesy Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej
  • Kultura na świeżym (Rodzinna Kultura na świeżym)
  • Dzika kuchnia
  • Kurs Kreatywnego Pisania
  • Kurs na przewodnika po siedzibach Miejskiego Centrum Kultury

Kontakt:

Dominika Kiss-Orska – Kierowniczka/Kuratorka Sekcji Miejski Dom Natury
Dyrektorka Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i Ludowej ETHNIESY

e-mail: dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl
tel. 519 346 583

Danuta Kryszak – Specjalistka ds. Edukacji i Organizacji Wydarzeń

e-mail: danuta.kryszak@mck-bydgoszcz.pl
tel. 52 32 55 558

Czym jest MCK?

Centrum kultury? W naszym przypadku to nie jest wyłącznie nazwa administracyjna. Ani tym bardziej określenie lokalizacji na mapie Bydgoszczy. Zawsze chcieliśmy – i ta ambicja w nas nie wygasła – stworzyć miejsce, w którym schodziłyby się drogi miejskiej kultury. I drogi jej odbiorców, miłośników, użytkowników, koneserów, ale także: twórców, orędowników, propagatorów, organizatorów. Nie chcieliśmy być pępkiem lokalnego świata czy artystycznym salonem miasta, ale raczej połączeniem głównej ulicy (gdzie moglibyśmy się wszyscy spotykać) i dworca głównego (na którym witamy gości z Polski i świata oraz z którego w Polskę i świat ruszają nasi artyści).

Miejskie Centrum Kultury zarządza zespołem różnych placówek kulturalnych. Największą jest Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku (5 km od Bydgoszczy na południe) ulokowany w pałacach – barokowym i neoklasycystycznym – rodów Mostowskich i Alveslebenów. ZPP dysponuje restauracją, prowadzi komfortowe usługi hotelowe oraz całoroczny program artystyczny. W Ostromecku można też obejrzeć unikatowa kolekcję fortepianów im. Andrzeja Szwalbego. MCK zarządza także pracami Galerii Wspólnej, znajdująca się w kamienicy na Starym Mieście (ul. Batorego 1/3) oraz Barki Lemara, zacumowanej na Brdzie przy Rybim Rynku.

Ponadto MCK jest siedzibą Kina Orzeł, jedynego kina studyjnego w Bydgoszczy, które zapewnia stałą dawkę ambitnych propozycji filmowych, od filmów nagradzanych na festiwalach, przez dokumenty, na animacjach kończąc. Działalność Kina Orzeł to m.in. stałe cykle filmowe Akademia Kinomana, Małe Animocje oraz Wystawa na ekranie, pokazy przedpremierowe oraz spotkania z filmowcami.

Instytucja jest wydawcą „Bydgoskiego Informatora Kulturalnego” – najważniejszego informatora o kulturze miejskiej w Bydgoszczy. MCK prowadzi własne radio internetowe (Radio Kultura), dysponuje studiem nagraniowym (A/V Studio) umożliwiającym realizację profesjonalnych sesji płytowych. Jest też siedzibą jednej z najciekawszych w kraju grup filmowych – dokumentalnej Bydgoskiej Kroniki Filmowej koordynowanej przez nagradzanych w świecie filmowców Marcina Sautera i Macieja Cuske.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK