Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
'

Sekcja Sztuk Wizualnych i Estetyki „Galeria Wspólna” to przestrzeń wystawiennicza i pracownia, skupiająca się na prezentowaniu wystaw sztuki współczesnej, organizacji warsztatów i wykładów oraz przygotowaniu aranżacji w przestrzeniach Miejskiego Centrum Kultury (foyer MCK, Music Cafe Szpulka, ZPP w Ostromecku, Barka Lemara).

'

Sekcja Sztuk Wizualnych i Estetyki

Sekcja Sztuk Wizualnych i Estetyki „Galeria Wspólna” to przestrzeń wystawiennicza i pracownia, skupiająca się na prezentowaniu wystaw sztuki współczesnej, organizacji warsztatów i wykładów oraz przygotowaniu aranżacji w przestrzeniach Miejskiego Centrum Kultury (foyer MCK, Music Cafe Szpulka, ZPP w Ostromecku, Barka Lemara).

adres: ul. Batorego 1/3, 85-104 Bydgoszcz
tel. 52 322 14 47, e-mail: galeriawspolna@mck-bydgoszcz.pl

Godziny otwarcia: poniedziałek – środy i piątek godz. 10.00–17.00, czwartek godz. 10.00-19.00

Efekty działań sekcji widoczne są również w rozmaitych przestrzeniach miejskich, co wynika z systematycznej współpracy z innymi sekcjami MCK, miejscowymi stowarzyszeniami, fundacjami, szkołami i uczelniami, a przede wszystkim z indywidualnymi artystami i twórcami z Polski i z zagranicy.

Wymowna nazwa galerii znajduje odzwierciedlenie we wspieraniu i integrowaniu lokalnych „wyznawców” sztuk wizualnych oraz literatów, przy ścisłej współpracy merytorycznej i finansowej ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków. Współistnienie tych środowisk stwarza szansę dialogu, koegzystencji różnych dziedzin kultury.

Lokalizacja

Galeria Wspólna zlokalizowana jest przy Starym Rynku, w pomieszczeniach neorenesansowej kamienicy przy ulicy Batorego 1/3. Od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 do 17.00 można tu zwiedzać jedną z comiesięcznych wystaw artystycznych.

Działalność wystawiennicza

Galeria prezentuje ekspozycje z zakresu najnowszych zjawisk artystycznych i twórczość artystów, którzy mogą poszczycić się bogatym i powszechnie rozpoznawalnym dorobkiem. Prezentuje różnorodne dziedziny sztuki, takie jak np. malarstwo, rysunek, ilustracja, rzeźba oraz projekty multimedialne, starając się ukazywać szerokie spektrum rozmaitych trendów i kierunków współczesnej kultury.

Działalność edukacyjno-warsztatowa

Wokół wystaw powstają kolejne projekty edukacyjne, często o charakterze interdyscyplinarnym: cykle warsztatów, otwarte spotkania z artystami, wykłady z historii sztuki, performance, happeningi i wiele innych. W każdy piątek w godz. 13.00–16.00 w Galerii Wspólnej odbywają się „Piątki w pracowni”, czyli warsztaty plastyczne połączone z otwartymi konsultacjami – bez ograniczenia wieku.

Integracja i lokalność

Galeria Wspólna to przestrzeń mająca z założenia wspierać i integrować lokalnych „wyznawców” sztuk wizualnych oraz literatów, przy ścisłej współpracy merytorycznej i finansowej ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków. Współistnienie tych środowisk stwarza szansę dialogu, koegzystencji różnych dziedzin kultury.

Współpraca i aranżacja

Poza wystawami prezentowanymi w Galerii Wspólnej, Sekcja Sztuk Wizualnych organizuje także cykl wystaw i autorskich aranżacji w przestrzeniach Miejskiego Centrum Kultury (foyer MCK, kawiarni Szpulka, ZPP w Ostromecku, barka „Lemara”) oraz w rozmaitych przestrzeniach miejskich, co wynika z systematycznej współpracy z innymi sekcjami MCK, miejscowymi stowarzyszeniami, fundacjami, szkołami i uczelniami, a przede wszystkim z indywidualnymi artystami i twórcami z Polski i z zagranicy.

Bożena Januszewska – Kierowniczka/Kuratorka Sekcji Sztuk Wizualnych I Estetyki

e-mail: bozena.januszewska@mck-bydgoszcz.pl
tel: 785 251 062

Marta Wiśniewska-Krasuska – Specjalistka ds. Organizacji Wystaw i projektowania z Zakresu Sztuk Wizualnych i Estetyk

e-mail: marta.wisniewska@mck-bydgoszcz.pl
tel: 883 366 095

Justyna Gongała-Wyzujak – Specjalistka ds. Organizacji Wystaw i projektowania z Zakresu Sztuk Wizualnych i Estetyk

e-mail: justyna.gongala@mck-bydgoszcz.pl

Czym jest MCK?

Centrum kultury? W naszym przypadku to nie jest wyłącznie nazwa administracyjna. Ani tym bardziej określenie lokalizacji na mapie Bydgoszczy. Zawsze chcieliśmy – i ta ambicja w nas nie wygasła – stworzyć miejsce, w którym schodziłyby się drogi miejskiej kultury. I drogi jej odbiorców, miłośników, użytkowników, koneserów, ale także: twórców, orędowników, propagatorów, organizatorów. Nie chcieliśmy być pępkiem lokalnego świata czy artystycznym salonem miasta, ale raczej połączeniem głównej ulicy (gdzie moglibyśmy się wszyscy spotykać) i dworca głównego (na którym witamy gości z Polski i świata oraz z którego w Polskę i świat ruszają nasi artyści).

Miejskie Centrum Kultury zarządza zespołem różnych placówek kulturalnych. Największą jest Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku (5 km od Bydgoszczy na południe) ulokowany w pałacach – barokowym i neoklasycystycznym – rodów Mostowskich i Alveslebenów. ZPP dysponuje restauracją, prowadzi komfortowe usługi hotelowe oraz całoroczny program artystyczny. W Ostromecku można też obejrzeć unikatowa kolekcję fortepianów im. Andrzeja Szwalbego. MCK zarządza także pracami Galerii Wspólnej, znajdująca się w kamienicy na Starym Mieście (ul. Batorego 1/3) oraz Barki Lemara, zacumowanej na Brdzie przy Rybim Rynku.

Ponadto MCK jest siedzibą Kina Orzeł, jedynego kina studyjnego w Bydgoszczy, które zapewnia stałą dawkę ambitnych propozycji filmowych, od filmów nagradzanych na festiwalach, przez dokumenty, na animacjach kończąc. Działalność Kina Orzeł to m.in. stałe cykle filmowe Akademia Kinomana, Małe Animocje oraz Wystawa na ekranie, pokazy przedpremierowe oraz spotkania z filmowcami.

Instytucja jest wydawcą „Bydgoskiego Informatora Kulturalnego” – najważniejszego informatora o kulturze miejskiej w Bydgoszczy. MCK prowadzi własne radio internetowe (Radio Kultura), dysponuje studiem nagraniowym (A/V Studio) umożliwiającym realizację profesjonalnych sesji płytowych. Jest też siedzibą jednej z najciekawszych w kraju grup filmowych – dokumentalnej Bydgoskiej Kroniki Filmowej koordynowanej przez nagradzanych w świecie filmowców Marcina Sautera i Macieja Cuske.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK