„nie do śmiechu” – wernisaż wystawy

Galeria Wspólna zaprasza

09.12.2021 / Czwartek
Galeria Wspólna

9 grudnia 2021, godz. 19.00 / Galeria Wspólna

nie do śmiechu – wernisaż wystawy

(czas trwania wystawy 9.12.2021 – 15.01.2022)

Cieszmy się wolnością

dopóki nam

nie zagraża

Jerzy Rogowski

Wystawa „nie do śmiechu” jest rozmową o Polsce, o otaczającej nas codzienności, którą kształtowały wydarzenia dziejowe lat 80. i rzeczywistość ostatnich trzydziestu lat trudnych przemian społeczno-politycznych, sprzeciw wobec PRL-owskiej udręce oraz aktualne zagrożenia, niedorzeczności i absurdy. Zgromadzone obrazy, rysunki i rzeźby – artystów debiutujących w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia, współtwórców ruchu kultury niezależnej oraz w pierwszych latach XXI wieku – komentują przeszłość i teraźniejszość, ujawniają istotę i mechanizmy sprawowania władzy, ukazują skutki politycznych dążeń i przesileń; mówią o międzyludzkich relacjach, społecznych nastrojach. Ich ekspresja przypomina o silnie zakorzenionej w nas nieograniczonej potrzebie życia w wolności i niezależności oraz odpowiedzialności za siebie, bliskich i nieznajomych, za poniewieranych i upokarzanych. Prezentowane w przestrzeni Galerii Wspólnej dzieła sztuki – subtelne i drapieżne, dowcipne i ironiczne – nie poprawiają rzeczywistego stanu rzeczy, ale skłaniają do refleksji i przekonania, że żyjemy w czasie „nie do śmiechu”; uświadamiają, że nadal prosty znak, rozważna metafora potrafią wpływać na nasze myślenie, nakłaniają do tolerancji oraz przekonują do działalności społecznej, która prowadzi do tworzenia sprawiedliwej, sprzyjającej ludziom przyszłości.

kurator wystawy: Jerzy Brukwicki

W wystawie udział biorą: Marta Bystroń, Jacek Ćwikła, Stanisław Gajewski, Wiesław Gołuch, Wojciech Kołyszko, Krzysztof Mazur, Jerzy Medyński, Wiesław Przyłuski, Łukasz Rayski, Marcin Rząsa, Eugeniusz Skorwider, Max Skorwider, Maria Sochaniewicz, Robert Szecówka (ROBS).