Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Niedzielne spotkania z muzyką na żywo w Ostromecku

koncert na żywo

Data:
30.08.2020 / Niedziela
Godzina:
14:00
Miejsce:
Pałac Nowy w Ostromecku
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

Niedzielne spotkania z muzyką na żywo 

W wakacyjne niedziele zapraszamy do Pałacu Nowego w Ostromecku – popołudniami, w jego wykwintnych wnętrzach, a także na tarasach wokół zabrzmi muzyka grana na żywo przez bydgoskich artystów.

Muzyka na żywo umili czas odwiedzających Ostromecko w każdą niedzielę wakacji pomiędzy godz. 14.00 a 17.00. Dzięki temu, wizyta w pałacowych wnętrzach i działającej tu restauracji będzie ucztą nie tylko dla ciała, ale i dla ducha. Rozsiądźcie się na wygodnych kanapach i kawiarnianych fotelach – w historycznym otoczeniu i pięknie wystrojonych pomieszczeniach posłuchać będzie można utworów klasycznych, standardów jazzowych, muzyki filmowej i rozrywkowej. Tomasz Gumiela, który zaprosi Państwa w tę muzyczną podróż, przemycać będzie także muzyczne zagadki w improwizowanych przez siebie utworach.

To on także zasiądzie przy fortepianie w pałacowym Złotym Saloniku. Artysta ma w swoim dorobku prawykonania utworów współczesnych, za które otrzymał m.in. nagrodę na Festiwalu Laureatów Konkursów w Bydgoszczy oraz nominację do nagrody Fryderyka. Pianiście towarzyszyć będą  skrzypek Filip Lipski oraz flecista, producent i kompozytor Tomasz Pawlicki.

W ramach niedzielnych muzycznych spotkań wystąpią także Marzena Buchwald i Joanna Derenda-Łukasik, które nagrały płytę na fortepianie Zygmunta Noskowskiego jako Pianoduo Artists. Będzie też recital artystki młodego pokolenia, Emilii Biskupskiej.

 

Zapraszamy do Ostromecka w niedziele, w godz. 14.00- 17.00:

30.08.2020 Tomasz Gumiela i Filip Lipski

 

Tomasz Gumiela – pianista i kameralista. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Marii Murawskiej i prof. Jerzego Sulikowskiego, a następnie doskonalił swoje umiejętności w mistrzowskiej klasie prof. Dang Thai – Sona w Montrealu. W 2015 roku uzyskał tytuł doktora sztuki i aktualnie pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy prowadząc zajęcia z fortepianu i kameralistyki wokalnej oraz współpracuje z klasą śpiewu Prof. Katarzyny Nowak-Stańczyk.

W jego szerokim repertuarze znajdziemy m. in. dzieła pianistyki solowej XIX wieku, liczne utwory kameralne oraz znaczącą część literatury na głos i fortepian. Artysta ma także w swoim dorobku prawykonania utworów współczesnych, za które otrzymał m.in. nagrodę na Festiwalu Laureatów Konkursów w Bydgoszczy oraz nominację do nagrody Fryderyka (za nagranie dla firmy fonograficznej DUX w 2008 roku). Współpracuje z wieloma muzykami młodego pokolenia, w szczególności specjalizując się w kameralistyce wokalnej. Był wielokrotnie nagradzany jako kameralista na prestiżowych konkursach wokalnych i kameralnych (w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Nowym Sączu, Włoszakowicach).

Filip Lipski – bydgoski artysta, który wprowadza słuchaczy w świat wysublimowanych dźwięków, niezwykłej wrażliwości i ekspresji muzycznej. Jego talent był doceniany oraz wyróżniany w wielu prestiżowych międzynarodowych konkursach muzycznych. Absolwent Poznańskiej „Szkoły Talentów”. Dalszą edukację kontynuował na Universitat der Kunste w Berlinie u wybitnego skrzypka, koncertmistrza Deutsche Oper w Berlinie – prof. Tomasza Tomaszewskiego. Chcąc dalej doskonalić swój warsztat, wyjechał do Londynu, gdzie uhonorowany stypendium przez City of London Corporation, podjął podyplomowe kształcenie w elitarnej Guildhall School of Music and Drama, w klasie prof. Krzysztofa Śmietany. Jednocześnie doskonalił swoje umiejętności na licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez Wiłkomirską, Kulkę, Munteanu, Chestain, Węgrzyna, Nodla, Schunka, le Monnier, Krageruda. Był koncertmistrzem ”Baltic Neopolis Orchestra” w Szczecinie, „Filharmonii Wrocławskiej ” czy „Solistes de Versailles” w Paryżu. Obecnie, jako solista związany zawodowo z Operą Nova w Bydgoszczy, jest pierwszym skrzypkiem kwartetu smyczkowego „Raffa Quartet” i „Lunatic Quartet”. Wykazać się może licznymi nagraniami, projektami, a Jego kunszt artystyczny można podziwiać na deskach scen międzynarodowych. Gra na skrzypcach wybitnego lutnika Wojciecha Topy.