„Nieskończoność” – Katarzyna Tretyn-Zečević

Katarzyna Tretyn-Zečević – Nieskończoność
wystawa

23 października 2020 (piątek) – drzwi otwarte z Artystką

W czasach pandemii wychodzimy naprzeciw naszym Gościom, zapraszając ich do odwiedzin w Galerii Wspólnej i – aby było bezpiecznie – zamieniamy tradycyjny wernisaż na formę mniej licznych  i tłocznych odwiedzin rozłożonych w czasie. Będzie bardzie intymnie i kameralnie, można będzie porozmawiać z Artystką (oczywiście trzymając dystans społeczny:) obecną w tychże godzinach:

23 października – godz. od 15.00 do 18.00

Galeria Wspólna zaprasza na wystawę „Nieskończoność” Katarzyny Tretyn-Zečević. Artystka porusza problem poszukiwania tożsamości i przygląda się współczesnym formom komunikacji między ludźmi.

Katarzyna Tretyn-Zečević – absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Doktor habilitowany w dziedzinie sztuk pięknych. Profesor uczelni na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, kierownik Katedry Architektura Wnętrz.
Poszukiwania indywidualnej drogi twórczej Katarzyny Tretyn-Zečević oscylują wokół eksperymentu warsztatowego. Przyszłość sztuki widzi w nowych technologiach, które czerpać jednak powinny z tradycji. Dlatego też jej warsztat twórczy opiera się przede wszystkim na tradycji haftu, a podstawowe instrumentarium stanowią igła i nić. Wyszywając np. na płótnie (najczęściej wielkoformatowym), splata tradycję malarstwa, sztuki użytkowej i nauki. W 2015 roku rozpoczęła współpracę z Fundacją Aleksandra Jabłońskiego oraz Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach pod Toruniem. Efektem tego są projekty artystyczne powstałe na styku dwóch dziedzin: nauki i sztuki.
W swojej twórczości Tretyn-Zečević porusza problem poszukiwania tożsamości przez współczesnego człowieka. Zastanawia się – kim jesteśmy i gdzie jesteśmy, skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy. Przygląda się również językowi komunikacji oraz relacji międzyludzkich. Opisuje świat poprzez obrazy, ścieżki dźwiękowe, obiekty artystyczne i instalacje oraz szuka w nich odpowiedzi na nurtujące ją pytania.

Galeria Wspólna,  ul. Batorego 1/3