Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Nowa muzyka, nowi wykonawcy, nowa publiczność

Bydgoszcz

Data:
30.07.2022 / Sobota
Godzina:
20:00
Miejsce:
sala kinowo-widowiskowa MCK
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

30 lipca 2022, godz. 20:00 / sala kinowo-widowiskowa MCK

Nowa muzyka, nowi wykonawcy, nowa publiczność / New music, new performers, new audiences – wakacyjne Kursy Nowej Muzyki dla wykonawców / koncerty / spotkania / warsztaty

Tegoroczna edycja to zajęcia indywidualne z najlepszymi wykonawcami muzyki XX i XXI wieku oraz praca w zespołach kameralnych. Zaprosimy także na otwarte koncerty wykładowców i uczestników.

Pierrot Lunaire Arnolda Schönberga, utwór powstały 110 lat temu, to „klasyka”, która do dziś uchodzić może za „awangardę”. Tytułowy Pierrot, postać z comedii dell’arte, prowadzi w nich poprzez całą różnorodność nastrojów i obrazów: od zbrodni i bluźnierstwa do nostalgii i zadziwienia, okraszając to wszystko opisem makabrycznych figli. Taka też jest muzyka, w której ekspresjonistyczna groza przeplata się z groteską.

Utwór usłyszymy w interpretacji czołowych polskich wykonawców nowej muzyki:

Joanna Freszel – sopran; Szymon Bywalec – dyrygent, flow unit: Ewa Liebchen – flet; Julian Paprocki – klarnet,; Adam Kośmieja – fortepian; Anna Kwiatkowska – skrzypce; Paweł Czarny – altówka; Mikołaj Pałosz – wiolonczela

Program uzupełnią, akrobatycznie wirtuozowskie utwory powstałe w ostatnich latach, które napisali kompozytorzy dobrze znani na międzynarodowej scenie: Philippe Hurel i Enno Poppe.