Świat kultury to nasz świat

Otwieramy go przed Wami i zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniach, dzięki którym możecie obcować z kulturą we wszystkich jej przejawach.  Organizujemy festiwale, koncerty, spektakle teatralne, wystawy, akcje miejskie, cykle filmowe, warsztaty i spotkania autorskie.

Wydajemy książki i płyty, a także comiesięczny Bydgoski Informator Kulturalny. To u nas działa Bydgoska Kronika Filmowa ze znakomitymi dokumentalistami na czele, studyjne Kino Orzeł i Radio Kultura.

Jesteśmy pasjonatami kultury

I wierzymy, że kultura może zmieniać świat na lepsze. Czerpiemy z różnorodności – tej ludzkiej, jak i różnorodności kultur. Dlatego program instytucji współtworzy zespół złożony ze specjalistów w wielu dziedzinach, w tym filmu, muzyki, teatru, literatury, plastyki, tańca, nowych mediów i animacji kultury, a także z pasjonatów lokalnego dziedzictwa, muzealnictwa czy architektury. Nad całokształtem czuwa dyrektorka instytucji – Marzena Matowska.

Tworzymy nową jakość tkanki miejskiej

Bo jesteśmy niemal wszędzie. Miejskie Centrum Kultury to nie tylko główna siedziba w samym sercu miasta, ze studyjnym Kinem Orzeł i salą widowiskowo-koncertową, w której gościmy najlepszych artystów i najciekawszych twórców z Polski i ze świata.

To także Galeria Wspólna w zabytkowej kamienicy tuż przy Starym Rynku regularnie goszcząca w swoich progach ciekawych twórców z kraju.

To też Barka Lemara z Muzeum Legend Szyperskich na pokładzie, zacumowana przy Moście Staromiejskim, której działalność daleko wykracza poza klasyczne muzealnictwo.

To wreszcie Zespół Pałacowo – Parkowy w Ostromecku, gdzie zwiedzać można nie jeden, a dwa pałace zbudowane w dwóch różnych stylach architektonicznych w otoczeniu starannie zaprojektowanej zieleni nawiązującej do estetyki ogrodów angielskich.

Wspieramy i integrujemy

Tworzymy nowe modele działania w kulturze i poprzez kulturę pomagamy rozwijać przyjazne miasto, a także wzmacniać więzi lokalnej społeczności.  Wspieramy talenty i chętnie zapraszamy do udziału wszystkich tych, którzy chcą z nami kulturę współtworzyć. Tworzymy kulturę w różnych jej aspektach: sięgamy do korzeni i tym samym odkrywamy tożsamość kulturową, śledzimy uważnie zmiany i badamy zjawiska kulturowe.