Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Sekcja Dziedzictwa Kulturowego

Sekcja Dziedzictwa Kulturowego Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy jest placówką interdyscyplinarną, która oferuje szerokie spektrum działań kulturalnych, w tym związanych z dziedzictwem i tożsamością. Niewątpliwie rolę odgrywa umiejscowienie siedziby sekcji w barokowym Pałacu Starym, gdzie zlokalizowana jest druga w kraju, pod względem wielkości, Zabytkowa Kolekcja Fortepianów i Pianin im. Andrzeja Szwalbego. Obok znajduje się klasycystyczny Pałac Nowy. Lokalizacja implikuje więc refleksję na temat przeszłości i jej wpływu na teraźniejszość. Istotne jest odkrywanie związków pomiędzy rodami arystokratycznymi oraz rozpoznanie ich znaczenia dla rozwoju społeczności lokalnych w aspekcie edukacji czy – jak to dziś nazywamy – podnoszenia kompetencji kulturowych i społecznych. Sekcja jest miejscem otwartym, podejmującym współpracę ze społecznością Ostromecka. Sprzyja budowaniu więzi społecznych poprzez uczestnictwo w kulturze. Naszą misją jest też wychowanie świadomych odbiorców kultury. Rozwój ich indywidualnych kompetencji i wrażliwości. 

Spektrum działań sekcji jest szerokie. Ze względu na charakter miejsca, najważniejszym cyklem są Niedzielne Prezentacje Artystyczne. Na ostromeckiej scenie występują znakomici artyści z Bydgoszczy i okolic, ale także zdobywcy wielu prestiżowych nagród. Gościmy też artystów zagranicznych. Po kilku latach systematycznych spotkań w ostromeckich pałacach doczekaliśmy się stałej publiczności. Gramy muzykę określaną szeroko jako klasyczna, ponadto: jazz, muzykę rockową, folkową, poezję śpiewaną. Jesteśmy równocześnie otwarci na sztuki wizualne, teatr i film. Prowadzimy istotną działalność edukacyjną, poprzez warsztaty, pokazy, wykłady i spotkania z cenionymi twórcami kultury.

Sekcja Dziedzictwa Kulturowego ZPP Ostromecko w 2015 roku wznowiła, po ponad 20 latach, wydawanie „Kuriera Ostromeckiego”. To kwartalnik przybliżający historię Ostromecka – miejsca, w którym wizjoner Andrzej Szwalbe nazwał bydgoskim Wilanowem. Od trzech lat jesteśmy organizatorem jedynej w kraju Ogólnopolskiej Konferencji Instrumentologicznej. 

KONTAKT

ul. Bydgoska 9

86-070 Dąbrowa Chełmińska

tel. 52 364 64 41

Pałac Stary czynny jest codziennie oprócz poniedziałków. 

Wstęp wolny

Andrzej Gawroński – Kierownik Sekcji Dziedzictwa Kulturowego / Opiekun Zabytkowej Kolekcji Instrumentów w ZPP

tel. 519 346 578 

e-mail: andrzej.gawronski@mck-bydgoszcz.pl 

Paweł Świeca – Specjalista ds. edukacji

e-mail: pawel.swieca@mck-bydgoszcz.pl