Sekcja Sztuk Wizualnych i Estetyki / Galeria Wspólna

Sekcja Sztuk Wizualnych i Estetyki „Galeria Wspólna” to placówka wystawiennicza i pracownia, skupiająca się na prezentowaniu wystaw sztuki współczesnej, organizacji warsztatów i wykładów oraz przygotowaniu aranżacji w przestrzeniach Miejskiego Centrum Kultury.

Lokalizacja

Galeria Wspólna zlokalizowana jest przy Starym Rynku, w pomieszczeniach neorenesansowej kamienicy przy ulicy Batorego 1/3. Od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 do 17.00 można tu zwiedzać jedną z comiesięcznych wystaw artystycznych.

Działalność wystawiennicza

Galeria prezentuje ekspozycje z zakresu najnowszych zjawisk artystycznych i twórczość artystów, którzy mogą poszczycić się bogatym i powszechnie rozpoznawalnym dorobkiem. Prezentuje różnorodne dziedziny sztuki, takie jak np. malarstwo, rysunek, ilustracja, rzeźba oraz projekty multimedialne, starając się ukazywać szerokie spektrum rozmaitych trendów i kierunków współczesnej kultury.

Działalność edukacyjno-warsztatowa

Wokół wystaw powstają kolejne projekty edukacyjne, często o charakterze interdyscyplinarnym: cykle warsztatów, otwarte spotkania z artystami, wykłady z historii sztuki, performance, happeningi i wiele innych. W każdy piątek w godz. 13.00–16.00 w Galerii Wspólnej odbywają się „Piątki w pracowni”, czyli warsztaty plastyczne połączone z otwartymi konsultacjami – bez ograniczenia wieku.

Integracja i lokalność

Galeria Wspólna to przestrzeń mająca z założenia wspierać i integrować lokalnych „wyznawców” sztuk wizualnych oraz literatów, przy ścisłej współpracy merytorycznej i finansowej ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków. Współistnienie tych środowisk stwarza szansę dialogu, koegzystencji różnych dziedzin kultury.

Współpraca i aranżacja

Poza wystawami prezentowanymi w Galerii Wspólnej, Sekcja Sztuk Wizualnych organizuje także cykl wystaw i autorskich aranżacji w przestrzeniach Miejskiego Centrum Kultury (foyer MCK, kawiarni Szpulka, ZPP w Ostromecku, barka „Lemara”) oraz w rozmaitych przestrzeniach miejskich, co wynika z systematycznej współpracy z innymi sekcjami MCK, miejscowymi stowarzyszeniami, fundacjami, szkołami i uczelniami, a przede wszystkim z indywidualnymi artystami i twórcami z Polski i z zagranicy.

adres: ul. Batorego 1/3, 85-104 Bydgoszcz

e-mail: galeriawspolna@onet.pl

Godziny otwarcia: poniedziałek – środy i piątek, godz. 10.00–17.00, czwartek godz. 10.00-19.00

Bożena Januszewska Kierownik Sekcji Sztuk Wizualnych I Estetyki