Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

O podróżach, sprawach sercowych i peryferiach. Współczesne austriackie filmy animowane tworzone przez kobiety (72’26’’)

10. MFFA Animocje

Data:
20.04.2021 / Wtorek
Godzina:
18:30
Miejsce:
ONLINE na kultureo.pl
Wstęp:
10 zł PLN

Opis wydarzenia

20 kwietnia 2021 (wtorek) godz. 18.30 / kultureo.pl – dostęp do 48h

O podróżach, sprawach sercowych i peryferiach. Współczesne austriackie filmy animowane tworzone przez kobiety.

Kuratorka: Waltraud Grausgruber

Język: oryginalny

Napisy: angielskie, polskie

Kategoria wiekowa: 14+

Pokaz animacji prezentujący szeroką panoramę różnorodnych gatunków i technik filmowych. Wszystkiego one mają jednak jedną wspólną cechę: trzymają rękę na pulsie rzeczywistości, rejestrują nastroje i emocje oraz analizują wnętrze.

„O podróżach, sprawach serca i peryferiach” zaprasza w kinową podróż, pełną wspaniałych filmów animowanych stworzonych przez wspaniałe reżyserki, pozwalających przeżyć wzruszenia, dobrze się bawić, a jednocześnie przemyśleć poważne tematy.  Są to również filmy o podróżach – rzeczywistych lub mentalnych, odbywanych przy pomocy oczu, serca lub z walizką u boku. Podróże te bywają trudne, niebezpieczne, dzieją się mimowolnie lub z własnego wyboru, a czasem pełne są radości życia.

Program „O podróżach, sprawach serca i peryferiach” jest efektem współpracy austriackiego Federalnego Ministerstwa ds. Europejskich i Międzynarodowych oraz twórców Festiwalu Tricky Women / Tricky Realities.

1. Linzer Lust / Linz Delight, Maya Yonesho, Austria, Niemcy 2019, 3’17
Stworzony z 1368 małych rysunków oraz efektów dźwiękowych zarejestrowanych w Linzu, film ten stawia sobie za zadanie ukazanie ducha austriackiego miasta.

2. Vermessung der Distanz / Measuring the Distance, Susi Jirkuff, Austria, 2019, 7‘
Życie na marginesie to nie tylko kwestia przestrzenna, ale też społeczna. Film wykorzystuje zdjęcia z peryferiów miast i narracje z nimi związane.

3. The Outlander / Ani Antonova, Austria, 2018, 5’
XVI wiek. Słoń o imieniu Süleyman wyrusza w długą podróż z Cejlonu do Portugalii, a potem w pięć miesięcy przechodzi na własnych nogach całą drogę z Lizbony do Wiednia, przez Alpy. Bycie żywym prezentem królewskim nie należy do łatwych zadań, a nawet śmierć nie przynosi ukojenia.

4. Shaul und Iwan / Shaul and Ivan, Rebecca Akoun, Austria, 2019, 9’50
W małej wiosce Shaul śpiewa, a Iwan z radością tańczy dookoła stołu razem z pozostałymi mieszkańcami. Chwila radości, której długo nie zapomną.

5. Contouring / Veronika Schubert, Austria, 2019, 3’50
Tutoriale internetowe na temat piękna ustalają normy i służą jako wzorce zachowań. „Contouring” to z jednej strony dokument o współczesnych ideałach piękna i rolach przypisywanym płciom, a z drugiej humorystyczne podsumowanie szaleństwa życia codziennego.

6. Lieb Dich / Love You, Sabine Groschup, Austria, 2019, 8’
Oda do potęgi ukrytej w poezji. Mężczyzna czyta list od kochanki. Mocna, zmysłowa opowieść o pasji, miłości, bliskości, o żarliwych zapewnieniach i czułych przysięgach, prowadzona za pomocą rysunków na kopertach i tekstów, mowy i pieśni.

7. Pangäa / Beate Hecher und Markus Keim, Austria, 2020, 13‘35
Opowieść o upadku pracownika biurowego, który nie ma już dłużej zamiaru zmieniać otoczenia i w końcu poddaje się mu, sam znikając.

8. Who’s Afraid Of RGB / Billy Roisz, Austria, 2019, 8’20
„Kto się boi RGB” można określić jako połączenie kina romantycznego, dramatu i melodramatu. Czarno-biały film „Kto się boi Virginii Woolf?” odzwierciedlony zostaje w dziewięciu oczach, a  następnie ukazany w kolorystyce czerwieni, zieleni i błękitu.

9. In Her Boots / Kathrin Steinbacher, Austria, Wielka Brytania 2019, 6’02
Hedi przeżywa dziwne wydarzenia. Podczas wizyty wnuczki niespodziewanie wyrusza w wędrówkę w najdalsze zakątki Alp, dzięku której dowiemy się o przyczynach jej przywiązania do butów do turystyki pieszej.

10. Cardiograph / Anna Vasof, Austria, 2018, 1’40
Anna Vasof znana jest dzięki swoim filmom z serii „Non Stop Stop Motions”. Tym razem bierze pod lupę kardiogram ukazujący bicie jej własnego serca.

11. Explosive Speech / Anna Vasof, Austria, 2017, 2’
W czasach pustych słów i karier politycznych, prawdziwie wybuchowe przemówienie może zmienić świat.

12. Shaping Waves / Anna Vasof, Austria, 2018, 1’45
Po rozdaniu kartek niebieskiego papieru, grupa osób przystępuje do ich gniecenia. Zmontowane jedna po drugiej, kartki tworzą morze o falach zupełnie innego rodzaju.

13. Glass Wall / Anna Vasof, Austria, 2017, 2’07
Vasof ukazuje, jak tworzy się ruch – jedynie dzięki długiemu ujęciu bez cięć okazuje się, że uchwycona przez reżyserkę sekwencja ruchów zbudowana jest z nakładanych na siebie pojedynczych klatek.