„Od adeptki i do rektory. Artystki i akademia” – wykład Natalii Cieślak

Galeria Wspólna

21 października 2021, godz. 18.00 / Galeria Wspólna

„Od adeptki i do rektory. Artystki i akademia” – wykład Natalii Cieślak

W tym roku mija pół wieku od chwili, gdy w artykule dającym impuls do rozwoju feministycznej historii sztuki Linda Nochlin prowokacyjnie pytała, dlaczego nie było wielkich artystek. Badaczka kreśląc ich sytuację na przestrzeni wieków akcentowała ogromny wpływ uwarunkowań społecznych, ekonomicznych, a przede wszystkim instytucjonalnych, które znajdowały bezpośrednie przełożenie na tworzenie sztuki.

Jak niegdyś wyglądał dostęp Polek do artystycznego kształcenia? W jakich okolicznościach wywalczyły sobie prawo nauki w akademiach w kraju? Kim były studentki ASP? Czy po dyplomie trwały w wyuczonej profesji, czy z czasem ją porzucały? Jakie były ich szansę na karierę na uczelni? I wreszcie: czy artystka może zostać rektorą akademii sztuk pięknych? Punktem odniesienia dla poszukiwań odpowiedzi te i inne pytania będą prezentowane w ostatnim czasie muzealne/galeryjne ekspozycje: monografia malarki Anny Bilińskiej, wystawa przybliżająca „nieopowiedziane historie” międzywojennych studentek warszawskiej ASP, a także „Jej Magnificencja Rektora” – pokaz prac Iwony Demko, współczesnej artystki wizualnej, a jednocześnie biografki pierwszej studentki Akademii w Krakowie, Zofii Baltarowicz-Dzielińskiej.

Natalia Cieślak – historyczka sztuki, specjalistka ds. merytorycznych Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. Przed 2016 rokiem zawodowo związana z Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Absolwentka UMK w Toruniu, studiowała również „Wiedzę o sztuce” w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu. Kuratorka kilkunastu wystaw, głównie pokazów polskich artystów młodego pokolenia. Opublikowała kilkadziesiąt tekstów z katalogach wystaw, wydawnictwach albumowych i magazynach o sztuce (m.in. „Szum”, „Kwartalnik Rzeźby Orońsko”, „Zeszyty Artystyczne UAP”).