Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„ON-GAKU: Nasze brzmienie” – polska premiera (71′)

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE 9 1/2

Data:
31.10.2020 / Sobota
Godzina:
20:15
Miejsce:
Kino Orzeł
Wstęp:
10 zł PLN

Opis wydarzenia

31.10, sobota, godz. 20.15, kino Orzeł

„ON-GAKU: Nasze brzmienie” – polska premiera

reż. Kenji Iwaisawa, Japan, 2019, 71’
napisy: angielskie/polskie
gatunek: animacja, dramat, musical
wiek: 14 +

Kenji, rozrabiaka z liceum, pewnego dnia niespodziewanie proponuje kolegom o imionach Ota i Asakura utworzenie zespołu. Jednak żaden z nich nigdy przedtem nie miał do czynienia z instrumentami. Zespół zaczyna od dwóch gitar basowych i perkusji  – naprawdę oryginalnego instrumentarium. Po zagraniu pierwszej nuty opanowuje ich uczucie, którego nigdy przedtem nie znali i wpadają w zachwyt nad sobą. W dzień, kiedy postanawiają nazwać się Kobujutsu (tradycyjna sztuka walki), dowiadują się, że w ich szkole istnieje już folkowy zespół o nazwie Kobijutsu (tradycyjne sztuki piękne). Ich brzmienie i wygląd nie pasują do siebie, ale po wzajemnych przesłuchaniach zaprzyjaźniają  się.  Od tego momentu zaczynają marzyć o występie na zbliżającym się festiwalu rockowym, który ma odbyć się w sierpniu. 

Fabułę zaczerpnięto z kultowej mangi Hiroyuki Ohashiego „ONGAKU”, opublikowanej samodzielnie przez autora.  Dzieło to, według wielu niemożliwe do sfilmowania, jest jedyną w swoim rodzaju rockową opowieścią, cieszącą się dużym powodzeniem wśród muzyków i twórców. 

Reżyser Kenji Iwaisawa zajął się produkcją tej prymitywnie impulsywnej mangi niemal samodzielnie.  Stworzył je przy użyciu techniki rotoskopowej, polegającej na tworzeniu animacji poklatkowej w oparciu o realistyczne zdjęcia filmowe. Ten żmudny, bezkompromisowy proces zajął twórcy ponad 7 lat.

Ponad siedem lat tworzenia filmu przez jedną osobę, ponad 40 tyś. rysunków, całe 71 minut filmu wykonane techniką ręcznej animacji… Po trzech dniach od opublikowania trailera, obejrzało go ponad 500 tyś. osób. Film otrzymał Grand Prix za Animację Długometrażową na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Ottawie w 2019 roku. 
W końcu jest: „ON-GAKU: Nasze brzmienie” porusza i brzmi donośnie.

Kenji Iwaisawa:  reżyser (Japonia).
Kenji Iwaisawa urodził się 4 marca 1981 r. w Fussa,  dzielnicy Tokio. Po ukończeniu liceum studiował u reżysera Teruo Ishiiego. Podczas nauki technik  produkcyjnych  do filmów fabularnych  rozpoczął też tworzenie animacji. W 2008 roku ukończył swój pierwszy film animowany „Man in the Tunnel Alley” (Człowiek w alei tunelowej). Zajmował się tworzeniem filmów krótkometrażowych, głównie animacji, a w roku 2012 rozpoczął produkcję długometrażowego filmu animowanego „ON-GAKU: Nasze brzmienie”.

Bilety:
Pokazy filmów pełnometrażowych – 10 zł
Bilety dostępne w kasie MCK oraz na bilety24.pl

Zwiastuny