Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Papier jako Materia Prima w grafice” – wystawa Piotra Gojowego

wystawa prac

Data:
17.05.2021 / Poniedziałek
Godzina:
11:00
Miejsce:
Galeria Wspólna
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

17 maja 2021 / 11.00 – 16.00 Galeria Wspólna

Wystawa grafik Piotra Gojowego Papier jako Materia Prima w grafice

Zapraszamy na wystawę grafik Piotra Gojowego. Artysta pokaże prace z 4 cyklów: geometryczne, barwne linoryty „Latawce i Bramy”, monotypie o charakterze malarskim, tematycznie związane z życiem i kulturą na przedmieściach, wklęsłodrukowe prace „Niedziele Zwykłe”, o rodzinnym życiu, obyczajach i ceremoniale w świętowaniu i najnowszy cykl „Materia Prima”, z którego wynika tytuł niniejszej wystawy. 

Piotr Gojowy urodził się w 1959 roku w Bydgoszczy. Jest absolwentem bydgoskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. W latach 1980 – 1985 studiował grafikę warsztatową na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1985 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem z zakresu grafiki w pracowni prof. Marii Pokorskiej. Od 1985 r. pracuje w Zakładzie Grafiki na tejże uczelni, gdzie zorganizował i prowadzi pracownię litografii. W latach 1990-1996 był prodziekanem Wydziału Sztuk Pięknych. Od 2010 jest profesorem sztuk plastycznych. Odbył staże artystyczne: na uniwersytecie w Greifswaldzie (1989) oraz dwukrotnie (1985, 1988) u prof. prof. Włodzimierza Kunza i Romana Żygulskiego w pracowni litografii na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie.

Zajmuje się litografią, wklęsłodrukiem, monotypią. Od wielu lat z sukcesami uprawia małą formę graficzną. Ważną rolę w jego twórczości odgrywa ekslibris, ilustracja książkowa oraz realizacje z zakresu liternictwa. W sposób szczególny interesuje się materią i właściwościami papieru stosowanego w druku.

Jego prace były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych konkursach w wystawach. Miał 29 ekspozycji indywidualnych oraz brał udział w ponad 350 wystawach zbiorowych, w większości o zasięgu międzynarodowym. Juror krajowych i międzynarodowych konkursów plastycznych.

Galeria Wspólna działa w reżimie sanitarnym (w maseczkach, do 5 osób).