Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Piano Day

OSTROMECKO 2020

Data:
28.03.2020 / Sobota
Godzina:
13:00
Miejsce:
ZPP Ostromecko
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

Wszystkich fanów muzyki klasycznej i nie tylko zapraszamy na Piano Day – wyjątkową inicjatywę powołaną przez światowej sławy artystę Nilsa Frahma. Odbywające się każdego 88 dnia roku – tyle klawiszy ma dokładnie fortepian – międzynarodowe wydarzenie zrzesza zarówno genialnych twórców, jak i pasjonatów tego szczególnego instrumentu. 28 marca o godzinie 13.00 zapraszamy na Piano Day do Pałacu Nowego w Ostromecku.

Nils Frahm, niemiecki pianista i kompozytor, gry uczył się już od dzieciństwa. Wychowany na klasycznych mistrzach interesował się również współczesnymi muzykami. Jego studio w berlińskim Funkhausie to niezwykłe miejsce inspiracji, gdzie muzyk tworzy charakteryzujące się intymnością i delikatnością medytacyjne utwory. Frahm umieścił nawet jego zdjęcie na okładce swojego wydawnictwa „All Melody”.Oprócz działalności koncertowej Frahm angażuje się w popularyzację muzyki fortepianowej od strony organizacyjnej. Miłość do tego wielowymiarowego, niedającego się jednoznacznie zaklasyfikować instrumentu przejawia się m.in. w odbywającym się od 5 lat Piano Day. Piano Day powstał, jak mówi sam artysta, z potrzeby „celebracji pianina i wszystkiego, co się z nim wiążę: wykonawców, kompozytorów, tych, którzy pianina konstruują, stroją, ich innowatorów, ale przede wszystkim słuchaczy”.

W Pałacu Nowym  w Ostromecku gościem będzie znakomita pisarka Dorota Suwalska. Nie może zabraknąć oczywiście muzyki. Dla gości Dnia Fortepianu zagrają Tomas Quevedo znakomity pianista student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Tomas Quevedo Pincetti.

Dorota Suwalska

Absolwentka Wydziału Malarstwa (dyplom z wyróżnieniem w 1992 r.) oraz Studium Podyplomowego w zakresie kształcenia pedagogicznego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pisarka; autorka projektów wizualnych; animatorka kultury. Laureatka nagród literackich z twórczość dla dzieci i młodzieży. W swoim dorobku ma trzy tomiki poetyckie oraz powieści dla dzieci i młodzieży. Jej utwory tłumaczone były na hiszpański, kataloński, słoweński, ukraiński a także… na język przestrzeni. To ostatnie dotyczy literacko internetowego projektu: www.terapia (dla dorosłych). Swoje wiersze, opowiadania i artykuły publikowała w prasie dziecięcej, literackiej i pedagogicznej, podręcznikach szkolnych.

Tomas Quevedo Pincetti

Urodził się w 1996 roku w Santiago, Chile. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 8 lat w swoim rodzinnym mieście. Obecnie jest studentem ostatniego roku Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach pianistycznych, między innymi pod kierunkiem Alexisa Golovina, Andrzeja Jasińskiego, Tamasa Ungara. Jest laureatem konkursów narodowych i międzynarodowych, a także stypendystą chilijskiego Ministerstwa Kultury.Został wyróżniony stypendium rektora dla najlepszych studentów w bydgoskiej Akademii Muzycznej. Pasjonuje go również muzyka kameralna, którą wykonuje w zróżnicowanych składach.

Georgi Vasilev

Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną w Sofii w klasie Dariny Kantardzievej. Georgi jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów w swojej ojczyźnie jak „Młodzi wirtuozi”, „Pantczo Władigerow”, „Liszt-Bartók-Kodály”. Jako solista w Bułgarii i za granicą współpracował z dyrygentami takimi jak maestro Grigor Palikarov, Ovidiu Balan, Stanislav Ushev i inni. Uczestniczył w klasach mistrzowskich znanych pianistów, pomiędzy nimi prof. Dmitri Bashkirov, prof. Ludmil Angelov, prof. Alexis Golovine. Studiuje w Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i dr Adama Kośmieji.

 

Program Piano Day w Ostromecku:

13.00 Recital Tomasa Quevedo (Chile)

14.00 Spotkanie z autorką książki „Pan Fortepianek” Dorotą Suwalską

15.00 Recital Georgi Vasilev (Bułgaria)

Zainteresowanym gościom proponujemy także zwiedzanie z przewodnikiem Pałacu Starego, w którym znajduje się Kolekcja Zabytkowych Fortepianów im.Andrzeja Szwalbego.