„Po drugiej stronie”. Wystawa rysunków, kolaży i grafik Ewy Bińczyk

Foyer MCK

15 października 2021, godz. 18.00 / Foyer MCK

„Po drugiej stronie”. Wystawa rysunków, kolaży i grafik Ewy Bińczyk

Rysunki, kolaże i grafiki, które łączy motyw figury człowieka albo zwierzęcia. Artystka nazywa je rebusami lub portretami nieoczywistymi. Odwzorowanie sylwetki czy twarzy jest dla niej punktem wyjścia do snucia własnej opowieści, do inscenizacji w formie analogii biograficznych, metafor i fantazji.
„Przekraczając granicę podobieństwa fizjonomicznego przechodzę na drugą stronę, która niczym lustro symbolizuje wyobraźnię, jest narzędziem autokontemplacji i odbijania świata. Znajduję tam nagromadzone w pamięci wydarzenia i przedmioty, odwieczne fantomy strachu i euforii będące składnikami ludzkiego życia wewnętrznego. Ta graniczna sytuacja jest dla mnie bardzo inspirująca i być może odnosi się do kondycji każdego istnienia na styku świata kultury i świata natury, życia i śmierci czy duszy i ciała” – opowiada artystka o swojej pracy.

Ewa Bińczyk – mieszka i pracuje w Toruniu, w Katedrze Technologii i Technik Sztuk Plastycznych UMK na stanowisku adiunkta. Jej ulubione media to rysunek, kolaż, grafika i malarstwo. Brała udział w wielu konkursach oraz wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, od Słowacji po Chiny. Prace artystki znalazły się na wielu okładkach płyt i plakatach.