Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Podwodne życie Jacques’a Cousteau” (92′)

19. MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY

Data:
21.05.2022 / Sobota
Godzina:
Miejsce:
Kino Orzeł
Wstęp:
12 PLN

Opis wydarzenia

Podwodne życie Jacques’a Cousteau
(Becoming Cousteau)
USA / USA, 2021, 92 min
Reżyseria / Directed by: Liz Garbus
Zdjęcia / Cinematography by: archiwalia / archives
Producent / Producer: Dan Cogan, Liz Garbus, Mridu Chandra, Evan Hayes
Produkcja / Production: Story Syndicate
Wybrane festiwale i nagrody / Selected festivals and awards: 2022 – TIFF Toronto / TIFF Toronto; 2021 – IDFA Amsterdam / IDFA Amsterdam

Nominowana do Oscara® reżyserka Liz Garbus, znana z filmowych portretów Bobby’ego Fischera, Niny Simone i Marilyn Monroe, pokazuje inspirujące życie Jacquesa Cousteau – francuskiego podwodnego naukowca, innowatora, odkrywcy i pisarza słynnego z eksplorowania morza oraz filmowania swojej pasji. Człowiek-legenda, który odkrył cuda zachodzące pod powierzchnią oceanu. Pracował w tym samym czasie, kiedy odbyło się pierwsze lądowanie na Księżycu i sam postrzegał siebie jako „astronautę morskiego”. Film jest hołdem dla tej fascynującej postaci, spojrzeniem na jego pasję, osiągnięcia, porażki i życiowe tragedie. Wykorzystuje fragmenty fenomenalnych podwodnych filmów Cousteau, a także nieznane dotąd materiały archiwalne, w tym nagrania dźwiękowe członków załogi jego statku Calypso i bliskich przyjaciół. Wycinki z pamiętników Cousteau czyta w filmie francuski aktor Vincent Cassel. Poznajemy kluczowe postaci w życiu odkrywcy, w tym pierwszą żonę Simone i synów: Jean-Michela i Philippe’a, których życie toczyło się także na morzu oraz… założoną w tajemnicy drugą rodzinę. Louis Malle – słynny twórca filmowy i współpracownik Cousteau – opowiada o jego talencie reżyserskim, który przyniósł mu Złotą Palmę i Oscara® (za przełomowe dzieło z 1956 roku pt. „Cichy świat”). Chronologiczna struktura filmu pokazuje, jak bardzo zmienił się świat – po części zresztą za sprawą wynalazków, odkryć i popularyzacji badań naukowych Cousteau. Dziś jego ostrzeżenia o kryzysie klimatycznym i ekologicznych konsekwencjach rozbrzmiewają silniej niż kiedykolwiek.

Ceny biletów i karnetów:

bilet na pojedynczy seans – 12,- PLN; karnet na 10 wybranych seansów – 100,- PLN; karnet na cały festiwal – 160,- PLN