Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

PORUSZENIE w nurcie pieśni: Sutartinės. Warsztaty dla kobiet z Basią Songin.

9. Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej ETHNIESY

Data:
20.03.2022 / Niedziela
Godzina:
12:00
Miejsce:
Salonik secesyjny MCK
Wstęp:
100 zł (obowiązują zapisy) PLN

Opis wydarzenia

20 marca 2022, godz. 12.00 – 15.00 / Salonik secesyjny MCK

PORUSZENIE w nurcie pieśni: Sutartinės. Warsztaty dla kobiet z Basią Songin.

PORUSZENIE swojego ciała, głosu, wyobraźni, wrażliwości, intuicji, emocji, motywacji…. każda z nas mogłaby różne słowa postawić po haśle PORUSZENIE. Spotkajmy się by poruszyć w sobie tą delikatna strunę, od której wszystko się zaczyna. Ochota do tańca. Zachwyt nad pieśnią. Przyjemność z ruchu. Radość z odkrywania. Ciekawość. Wytrwałość. Zaufanie. Poszukamy ścieżek by się poruszyć, we własnym rytmie, we wspólnym rytmie, w harmonii, dla siebie samych i dla siebie nawzajem. PORUSZENIE będzie intymne i osobiste ale też wspólnotowe, w bezpiecznej przestrzeni, w grupie podążającej tym samym nurtem.

Tym razem popłyniemy meandrami archaicznych litewskich pieśni Sutartines, których istota opiera się na wspólnotowym byciu w pieśni, na podążaniu za jej nurtem wyznaczanym rytmem, oddechami i opowieścią, którą ma nam do przekazania.

Już sama nazwa – SUTARTINĖS (od sł. sutarti – zgadzać, dostroić się) – wskazuje na konieczność porozumienia, zgody pomiędzy śpiewającymi oraz tego aby ich głosy były ze sobą zestrojone. Również struktura tych pieśni, którą najłatwiej można wytłumaczyć porównując do kręgu – ze względu na budowę melodii oraz sposób „przechodzenia” głosów pomiędzy śpiewaczkami -wymaga precyzji, wzajemnego słuchania się i zestrojenia głosów. Zajmiemy się tymi właśnie aspektami: umiejętnością wspólnego śpiewania, rozwijaniem wrażliwości na współbrzmienie głosów, obecność w rytmie, komunikowaniem się. Poznamy kilka pieśni Sutartinės, wykonywanych w dwu, trzy i czteroosobowych grupach.

Przynieś ze sobą:

  1. Wygodny strój – taki jak lubisz, w którym czujesz się dobrze, który nie krępuje twoich ruchów, w którym nie boisz się położyć na podłodze.
  2. Ciepłe skarpety – będziemy pracować na boso a stopy lubią ciepło.
  3. Mata do jogi i/lub koc – do pościelenia na podłodze, zbudowania swojej planety wewnątrz naszego kręgu.
  4. Kubek lub termos – byś miała stały dostęp do ciepłego napoju.

Dbajmy o bezpieczeństwo – podczas spotkania możesz mieć maseczkę. Nasza grupa będzie niewielka.

Basia Songin. Zbiera, a czasem też wymyśla historie, które potem opowiada różnymi językami – słowem, muzyką, obrazem, ruchem. Współtworzy zespoły Sutari i Mehehe. Jest muzykiem samoukiem – gra na autorskich instrumentach strunowych Sowie i Wilku. Jej droga do głosu wiodła poprzez spotkania z ludowymi śpiewaczkami, mistrzyniami pracy wokalnej, aż do własnych eksperymentów i odkryć. Ruch praktykowała współpracując z różnymi artystami i teatrami, jak i studiując choreografię na Akademii Muzycznej w Łodzi, tworząc choreografie do spektakli, oraz po prostu tańcząc – dla samej siebie. Słowo, dźwięk i ruch to jej medium, które splata w różnorodne warkocze.

www.basiasongin.pl

Warsztat 2- dniowy. Koszt: 100 zł. Zapisy: danuta.kryszak@mck-bydgoszcz.pl

Sobota: 12.00 – 15.00

Niedziela: 12.00 – 15.00