Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Próba sił” (93′)

Afrykamera

Data:
04.02.2023 / Sobota
Godzina:
18:45
Miejsce:
Kino Orzeł
Wstęp:
12/15 PLN

Opis wydarzenia

Reżyseria: Amil Shivji 

Kraje produkcji: Tanzania, Niemcy, Katar, RPA 

Rok produkcji: 2021

Nagrody i festiwale: New African FF 2022, PAFF 2022, Toronto Black FF 2022, TIFF 2021, FESPACO 2021 (Nagroda Oumarou Ganda), Mashariki AFF 2021 (najlepszy pełnometrażowy film fabularny) 

Polska premiera

„Film dba o zachowanie równowagi pomiędzy zakazaną historią miłosną a politycznym dramatem, malując żywy portret Zanzibaru z eleganckimi kadrami jej wysp i krętych uliczek Kamiennego Miasta, które nadają temu miejscu wyjątkowego charakteru” – Ini-Abasi Jeffrey, Film-Cred.com

“Próba sił” to historia młodego rebelianta Denge i pięknej Yasmin, oparta na nagradzanej powieści autorstwa Adama Shafi. Akcja filmu rozgrywa się w ostatniej dekadzie panowania kolonialnego Wielkiej Brytanii na Zanzibarze, w której znaczną część mieszkańców wyspy stanowiła społeczność hinduska. Denge walczy o wolność swego kraju zajmując się dystrybuowaniem ulotek i dokumentów propagujących komunizm. W tym czasie Yasmin ucieka od dużo starszego, agresywnego męża, wyznaczonego jej przez rodzinę. Ich pierwsze spotkanie na zawsze połączy ich we wspólnej walce o wolność ojczyzny i miłości, która na samym końcu będzie od nich wymagać rozłąki. 

 

Amil Shivji – reżyser urodzony w Tanzanii. Ukończył produkcję filmową na Uniwersytecie York w Toronto, obecnie wykłada na Uniwersytecie Dar es Salaam. Twórca krótkich metraży “Shoeshine” i “Samaki Mchangani”, a także pełnego metrażu “T-Junction”.  

Bilety na pojedynczy seans:
15 zł – normalny
12 zł – ulgowy
46 zł – rodzinny/grupowy (dla 4 osób)

Karnet na 6 seansów: 70 zł