02 czerwca 2025, poniedziałek, warsztaty godz. 16:00, koncert godz. 19:00, sala kina Orzeł, wstęp wolny
Międzynarodowe Forum Perkusyjne – wydarzenie, które pokaże, jak wiele twarzy może mieć współczesna muzyka perkusyjna. Przed nami solidna dawka inspiracji: masterclass z udziałem mistrzów, a wieczorem finałowy koncert, podczas którego scenę przejmą dwa wyjątkowe zespoły. Energia, precyzja, rytm i pasja – to będzie perkusyjna uczta w najlepszym wydaniu.
Międzynarodowe Forum Perkusyjne rozpocznie się od intensywnej sesji warsztatowej – to pierwszy etap wydarzenia i zarazem wyjątkowa okazja, by z bliska podejrzeć warsztat mistrzów. Każdy z prowadzących wnosi do zajęć swój unikalny styl i wypracowaną przez lata technikę. Podczas spotkania uczestnicy poznają różnorodne podejście do gry – zarówno w zakresie pracy rąk, jak i nóg, ustawienia instrumentarium, strojenia bębnów czy organizacji codziennej praktyki. Będzie też przestrzeń na rozmowy o stylach muzycznych, autorskich trikach i sposobach budowania własnego języka za zestawem. To niepowtarzalna okazja, by nie tylko czerpać wiedzę od doświadczonych muzyków, ale też porównać perspektywy i podzielić się własnym doświadczeniem.
Ostatnie lata w szczególny sposób spopularyzowały aktywność zespołów perkusyjnych. Każdy zespół perkusyjny to nowa forma wyrazu – doskonały poligon służący sprawdzeniu indywidualnych umiejętności wykonawczych jak i przyjemności z muzykowania zespołowego.
W większości przypadków repertuar wykonywany przez grupy perkusyjne łączy w sobie wirtuozerię z ciekawą oprawą wizualną, a nawet poczuciem humoru. To właśnie te elementy od dawna definiują perkusyjną scenę – i są konsekwentnie obecne na Festiwalu Rytmu i Sztuki Perkusyjnej „Drums Fusion”.
Tego samego możemy spodziewać się również w tym roku.
Drugi etap Forum to wieczorny koncert, w którym spotkają się dwie perkusyjne wizje przedstawione przez 2 zespoły:
Norymberski Zespół Perkusyjne
Został założony jeszcze w czasach konserwatorium norymberskiego w latach 70 przez ówczesnego profesora Hermanna Schwandera. Do dzisiejszego dnia skupia on aktualnych oraz byłych studentów klasy perkusyjnej w Norymberdze. Zespół ten ma na koncie wiele prawykonań muzyki współczesnej, nagrań m.in. dla Bayerische Rundfunk oraz produkcje dla stacji telewizyjnych. Gościł na wielu międzynarodowych festiwalach i został uhonorowany wieloma nagrodami. Od 15 lat zespół prowadzony jest przez pochodzącego z Bydgoszczy Prof. Radosława Szarka, który w 2013 roku został powołany na stanowisko profesora w Hochschule für Musik w Norymberdze.
Skład:
- Ines Ljubej
- Anna Wojtas
- Chaeyoung Kim
- Ben Hartmann
- Radosław Szarek – prowadzący
Zespół MRB
To grupa perkusyjna działająca w ramach klasy perkusji Akademii Muzycznej im. F Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Zespół jest miejscem rozwoju i ekspresji dla studentów Akademii, pozwala nabierać im osobistego wyrazu jak i rozwija umiejętności wspólnego dialogu muzycznego.
Skład:
- Dawid Gołębiewski
- Michał Juchno
- Jonasz Krawczyk
- Mateusz Pawłowski
- Filip Szanciłło
- Filip Bogusłowicz
- Tomasz Herisz
- Bartosz Bielak – prowadzący
Czy warsztaty i koncert będą swoistą konfrontacją obu zespołów? Czy może bodźcem do współpracy i wzajemnych inspiracji?
Dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Forum Perkusyjnego jest prof. dr hab. Piotr Biskupski.
Partnerem głównym festiwalu jest Magazyn Perkusista
Zestaw perkusyjny dostarcza Gretsh
Talerze dostarcza Istanbul Agop