OPIS WYDARZENIA
Ten unikalny projekt tworzą artyści polscy i niemieccy, którzy na co dzień zajmują się tradycjami muzycznymi swoich rodzinnych krajów i regionów: grają do tańca, uczą, badają i wykonują śpiew tradycyjny i muzykę instrumentalną. Realizują koncerty, pokazy, warsztaty, animują kulturę lokalnych społeczności.
Marzeniem grupy jest przywrócenie do żywej praktyki muzyki tradycyjnej Pomorza, w szerokim kontekście geograficznym, historycznym i kulturowym, po obu stronach dawnej i współczesnej granicy polsko-niemieckiej.
Trudna historia regionu jest inspiracją do wspólnej pracy –nasi polscy i niemieccy przodkowie doświadczyli wojny i przesiedleń, wraz z nimi wędrowała muzyka i pamięć, z której czerpiemy.
Przyglądamy się przedwojennym źródłom, materiałom archiwalnym, zapisom nutowym z dzisiejszego Pomorza Zachodniego po stronie polskiej i położonego po stronie niemieckiej Pomorza Przedniego (Vorpommern). Słuchamy też melodii i pieśni przywiezionych na Pomorze przez powojennych osadników z różnych regionów Polski.
Korzystamy z doświadczeń zdobytych podczas nauki u wiejskich mistrzów i kontynuatorów tradycji, szukamy wspólnego języka interpretacji, wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.
Dużą radość i satysfakcję sprawia nam opowiadanie historii poprzez muzykę.
PoMore TanzOrkiestra:
Katarzyna Janiszewska – skrzypce
Krzysztof Janiszewski – akordeon, baraban
Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew
Maciej Marcinkowski – klarnet
Małgorzata Müller – skrzypce, altówka
Wolfgang Meyering – mandolina, mandola, śpiew