13 września 2024 (piątek) | godz. 19:00 | Galeria Wspólna (ul. Stefana Batorego 1-3) | wstęp wolny
„Bez wody umieramy z pragnienia, bez pamięci z nieistnienia” ~ Antoni Kreis
Skrawki obrazów na krótki moment przesłaniają mi oczy, gdy wędruję ścieżkami po miejscach dla mnie odległych w czasie. Halemba – miasto mojego dzieciństwa. Nie było mnie tu 40 lat. Chodzę obojętnie po tych nie moich już drogach, rozglądam się i krok za krokiem docieram coraz bliżej, dotykam śladów przeszłości, tego co minione, a co przecież głęboko we mnie tkwi. Słońce przenikające przez złotawe już liście rozświetla mroki niepamiętania. Jednak z każdym naciśnięciem spustu migawki widzę wyraźniej. Negatyw w moim aparacie rejestruje chwile teraźniejszości, a ja zabieram te notatki świetlne do domu i „zszywam” je w obrazy, które gdzieś we mnie tkwią. Powstają atlasy myśli utkane z wspomnień, ze zdjęć, z moich wzruszeń. To mapy niepamięci.
Zapamiętujemy nie dni, ale pojedyncze chwile. Pamiętamy fragmenty snów, zapachy, dźwięki. Fascynujące, że nasz mózg przechowuje te informacje nie pytając nas o przyzwolenie lub odwrotnie, blokuje nam dostęp do nich nie licząc się z naszym zdaniem. Czasami mnie to przeraża. Co będzie, gdy moja pamięć odmówi mi wspomnień? A jeśli któregoś dnia nie będę w stanie zapamiętać chwil bieżących? Twarzy bliskich mi osób? Jeśli czas popłynie dla mnie wstecz zamiast do przodu? Jak wówczas będę poruszać się w tym świecie? Jaki będzie ten mój nowy świat? Czy ktoś go będzie w stanie rozpoznać i zdefiniować, jakoś go określić? Kim będę dla siebie samej, gdy zabraknie mi pamięci? Odkąd moja mama zachorowała na demencję, ten lęk stale mi towarzyszy.
Iwona Germanek – absolwentka Fotoedukacji w Katowicach oraz Wrocławskiej Szkoły Fotograficznej AFA. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Obecnie animatorka zajęć przy MDK Łaziska Górne, gdzie z jej inicjatywy powstała Pracownia Fotografii Alternatywnej. Prowadziła warsztaty w TIF Center we Wrocławiu (mokry kolodion) oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu (mokry kolodion, cyjanotypia). Uczestniczka wielu wystaw m.in. w ramach Festiwalu Fotografii w technikach dawnych i alternatywnych.
wystawa potrwa do 10.10.2024
Chcemy, aby Twoje doświadczenie na wydarzeniu było jak najbardziej komfortowe. Jeśli potrzebujesz tłumacza języka migowego, opiekuna dla osoby o specjalnych potrzebach, lub masz inną potrzebę, daj nam znać
Zapraszamy do kontaktu:
Telefon: 52 32 55 545 (Sekcja SPLOT)