Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

PRZECZYTANI: O W.G. Sebaldzie – Małgorzata Łukasiewicz

spotkanie autorskie - prowadzenie Justyna Sobolewska

Data:
29.03.2020 / Niedziela
Godzina:
19:00
Miejsce:
kawiarnia Szpulka
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

W.G. Sebald (1944–2001) – niemiecki prozaik, eseista, poeta, krytyk literacki i literaturoznawca; jeden z najwybitniejszych pisarzy europejskich drugiej połowy XX wieku. Urodził się w Wertach w Bawarii, studiował literaturę niemiecką i angielską na uniwersytecie we Freiburgu i w szwajcarskim Fryburgu. Od roku 1966, z krótkimi przerwami, studiował i pracował w Anglii, najpierw na Uniwersytecie Manchesterskim, potem na Uniwersytecie Anglii Wschodniej w Norwich (był m.in. założycielem i pierwszym dyrektorem działającego przy tamtejszej uczelni British Centre for Literary Translation). Do najważniejszych dzieł Sebalda należą tomy prozatorskie „Czuję. Zawrót głowy”, „Wyjechali”, „Pierścienie Saturna” i „Austerlitz”; w Polsce ukazały się także wykłady „Wojna powietrzna i literatura”, książka z pogranicza eseju i prozy „Campo santo” oraz „Opis nieszczęścia. Eseje o literaturze”. W.G. Sebald był laureatem wielu prestiżowych nagród literackich; w ostatnich latach życia wymieniano go jako kandydata do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Zginął w wypadku samochodowym w okolicach Norwich.

Małgorzata Łukasiewicz (1948) – tłumaczka literatury niemieckojęzycznej, krytyczka literacka, eseistka. W jej przekładzie ukazało się około 80 książek z zakresu literatury pięknej i filozofii, m.in. utwory Roberta Walsera, Patricka Süskinda, Hermanna Hessego, W.G. Sebalda, Theodora W. Adorno, Jürgena Habermasa, Friedricha Nietzschego, Hansa-Georga Gadamera. Laureatka nagrody „Literatury na Świecie”, nagrody PEN Clubu, nagrody „Zeszytów Literackich” im. Pawła Hertza, nagrody im. Hermanna Hessego, Nagrody Polsko-Niemieckiej, Nagrody im. Kazimierza Wyki. Należy do kapituły Nagrody Literackiej Gdynia.

Justyna Sobolewska (1972) – krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”. Zasiada w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz Nagrody im. Witolda Gombrowicza.

fot. J. Sobolewskiej – Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius; W.G. Sebald – fot. INTERFOTO, Alamt Stock Photo; M. Łukasiewicz – fot. Renata Dąbrowska