Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Przestańcie nas filmować” (95′)

Festiwal AfryKamera

Data:
04.02.2022 / Piątek
Godzina:
17:00
Miejsce:
Kino Orzeł
Wstęp:
12/15 PLN

Opis wydarzenia

Bilety na pojedyncze seanse:
15 zł – normalny
12 zł – ulgowy
46 zł – rodzinny/grupowy (dla 4 osób)
Karnet na  6 seansów – 70 zł

reż. Joris Postema, Niderlandy, 2020

„Śledząc historie i pracę miejscowych młodych ludzi głęboko zaangażowanych w dekolonizowanie umysłów z całego świata odnośnie błędnych wyobrażeń na temat ich miasta, ostatecznie otwiera się, by zmierzyć się z własnymi uwarunkowaniami i pojmowaniem rzeczywistości.” – Bianca-Olivia Nita, “Modern Times Review”

Goma to miasto w północno-wschodnim Kongu, graniczące z Rwandą, położone nad jeziorem Kiwu, w pobliżu wulkanu Nyiragongo i Parku Narodowego Wirunga. Od lat 90-tych było terenem konfliktów i wojen, na którym w szczytowym momencie stacjonowało blisko 250 międzynarodowych agencji humanitarnych i organizacji pomocowych. Ogromna większość relacji i zdjęć, jakie znamy, pochodzi z zagranicznych źródeł i portretuje Gomę i jej mieszkańców w określony, jednostronny sposób. W swoim dokumencie Joris Postema konfrontuje się z lokalnymi artystami i kongijską częścią swojej ekipy filmowej, ukazując nie tylko różnice w postrzeganiu Afryki pomiędzy obcokrajowcami a jej mieszkańcami czy przejawy współczesnego neokolonializmu, ale także kwestie etyki i odpowiedzialności zachodnich filmowców i dziennikarzy realizujących materiały na tym kontynencie.

W przerwach między piątkowymi seansami, w Music Cafe Szpulka, Zespół Niespokojnych Rąk (skład: Hanna Saługa, Dawid Cholewiński, Marcin Pankowski, Paweł Piątek, Ewa Piątek) wykona muzykę inspirowaną rytmami z Afryki Zachodniej.