Przeźrocza: „Ostatnia droga”, „Taryfa Rulewskiego” (55′)

Filmy Józefa H.

06.11.2020 / Piątek
Kino Orzeł

6. Przeźrocza Festiwal Filmowy – województwo kujawsko-pomorskie

część główna: 5-8.11.2020 Bydgoszcz

centrum festiwalowe: Kino Orzeł, MCK Bydgoszcz

cześć online: www.mojeekino.pl

wstęp darmowy, ilość miejsc ograniczona

wejściówki do odbioru w kasie Kina Orzeł

pokaz w ramach sekcji: Filmowa Bydgoszcz

„Ostatnia droga” (2014), reż. Robert Wichrowski, scenariusz: Józef Herold

„Ostatnia droga” – to dokument fabularyzowany , o tym co się wydarzyło na drodze z Bydgoszczy do Torunia, po tym jak ksiądz Popiełuszko odprawił swoją ostatnia mszę 14 października 1984 roku w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników na Wyżynach. Opowiada o tym kierowca księdza.

W filmie zawarte są relacje bydgoszczan, którzy uczestniczyli w tej ostatniej mszy. To oni na dwie godziny przed śmiercią z księdzem rozmawiali z nim.

„Ostatnia droga” jest zapisem mrocznej  atmosfery tamtych jesiennych dni, ich tragizmu i bezsilności. Narodową traumą, a jednocześnie nadzieją, której nie utracili ludzie Solidarności.

„Taryfa Rulewskiego” (2019), reż. Józef Herold

„Taryfa Rulewskiego” jest filmem drogi.

Pokazuje drogę Jana Rulewskiego od dzieciństwa, aż do końca swojej działalności publicznej.

Jest też filmem drogi dlatego, że bohater opowiada swoją historię prowadząc samochód. Wozi niejako widza do swoich miejsc w Bydgoszczy, w której spędził całe życie.

Zaczyna od historii kiedy był taksówkarzem na tzw. „ taryfie”, w stanie wojennym, po wyjściu z internowania. Potem jedziemy z Rulewskim do Mariampola, podbydgoskiej wsi, miejsca jego dzieciństwa.

Dalej bohater opowiada o swoich fascynacjach żużlowych i pracy przy rozwożeniu mleka na Szwederowie, dzielnicy gdzie się urodził i chodził do szkoły. Słuchamy jego opowiadań o latach spędzonych w więzieniach.

Potem były strajki i Solidarność, a Jan Rulewskim jednym z jej liderów. Film pokazuje go jako trybuna robotniczego i lidera w rodzimym zakładzie – „Romecie”.

ORGANIZATOR

Stowarzyszenie Koloroffon