„Przypadek” (1981) + prelekcja dra Dominika Wierskiego

06.03.2021 / Sobota
Kino Orzeł
5 PLN

Od 6 do 8 marca serdecznie zapraszamy na 9. Urodziny Kina Orzeł! Kino ’81, kino ’12, Małe Animocje, Dzień Kinomanek, plakatobranie. Wszystko z miłości (i tęsknoty) do kina.

W sobotę (6.03) cofniemy się do roku 1981, by przy okazji 40. rocznicy Bydgoskiego Marca przyjrzeć się polskiemu kinu tego jakże historycznie ważnego roku. Obejrzymy 4 tytuły: „Limuzyna Deimler-Benz” Filipa Bajona z Piotrem i Michałem Bajorami w rolach braci u progu II wojny światowej; Jerzy Radziwiłowicz, Franciszek Pieczka i ponownie Piotr Bajor w „Rysiu” Stanisława Różewicza w dramatycznej wojennej historii młodego partyzanta zmuszonego do wykonania śmiertelnego wyroku; nagrodzona m. in. Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie opowieść o nastolatku wystawionym na komunistyczną indoktrynację w „Dreszczach” Wojciecha Marczewskiego; Bogusław Linda w leżącym lata na cenzorskiej półce „Przypadku” Krzysztofa Kieślowskiego, czyli trzech wariantach losów biegnącego na pociąg everymana. Projekcje wstępem poprzedzą znakomici filmoznawcy, prof. Piotr Zwierzchowski i dr Dominik Wierski. Bilety: 5 zł.

Niedzielę (7.03) zaczniemy od Małych Animocji i klasycznej już dziś animacji Leszka Gałysza „Odwrócona góra albo film pod strasznym tytułem”. Na ekranie smoki, rycerze, dobre duszki, skrzaty, olbrzymy i gadająca kura. A w głośnikach w obsadzie dubbingowej m. in. Daniel Olbrychski, Adam Ferency i Krzysztof Kowalewski.Bilety jak zawsze: 5 zł. Tego dnia powspominamy też rok 2012, kiedy to Kino Orzeł zostało reaktywowane. Przypomnimy głośne, festiwalowe, polskie produkcje z tego roku: narodziny Paktofoniki w „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida; rozliczenie z wojenną przeszłością w „Obławie” Marcina Krzyształowicza; malowniczą Lizbonę i zmysłową filmową opowieść – „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego; mieszającą sen i jawę historię społecznych outsiderów z „Dziewczyny z szafy” Bodo Koxa. Bilety: 5 zł.

Tegoroczne urodziny ponownie połączymy z Dniem Kobiet, by (8.03) w ramach Dnia Kinomanek zaproponować cztery różnorodne tytuły wyreżyserowane przez kobiety: zderzenie kultur w ekstremalnym himalajskim krajobrazie w „Ścianie cieni” Elizy Kubarskiej; siłę kobiecej przyjaźni na życiowym zakręcie w nagrodzonym w Berlinie i San Sebastian „Nigdy, rzadko, czasami, zawsze” Elizy Hittman; pełną humoru i refleksji dokumentalną psychoanalizę 3 bardzo różnych związków w „Między nami” Doroty Proby; zjawiskową Marfydd Clark w jednym z najlepiej ocenianych horrorów zeszłego roku, czyli „Saint Maud” Rose Glass. Bilety (tradycyjne): 11/14/40 zł.

Po zeszłorocznym ogromnym zainteresowaniu urodzinowym plakatobraniem, postanowiliśmy uczynić z tego tradycję. Tegoroczne będzie oczywiście uboższe, nadal jednak będzie można zdobyć wiele dzieł sztuki plakatu z tytułami z repertuaru 2020/2021. Plakatobranie zaczynamy w sobotę 6.03 o 12:30. Nie rezerwujemy, nie gwarantujemy dostępności – kto pierwszy ten lepszy!

Wszystkim naszym widzom, dziękując za Wasze wsparcie w tym trudnym dla wszystkich roku, życzymy wszystkiego filmowego! I do zobaczenia w Kinie Orzeł!

OPIS

Film w wersji z 1981 roku z przywróconymi fragmentami usuniętymi przez cenzurę.

Przypadek czy przeznaczenie? Kieślowski o siłach, które kierują ludzkim losem. Od tego, czy 20-letni Witek zdąży na pociąg, zależy, w jakim kierunku potoczy się jego życie. W I wariancie w ostatniej chwili wskakuje do wagonu, gdzie pozna ideowego komunistę, a w efekcie zaangażuje się w działalność partyjnej młodzieżówki. II wariant: nie udaje mu się złapać pociągu, a za szarpaninę z SOK-istą zostanie skierowany do pracy przymusowej, gdzie pozna opozycjonistów i włączy się do pracy konspiracyjnej. W III wariancie Witek spóźnia się na pociąg, ale nie zostanie zatrzymany – wróci na studia, założy rodzinę, zrobi karierę naukową i nie zaangażuje się politycznie.
Uniwersalne przesłanie – przekonanie o wewnętrznej autonomii człowieka i nakaz bycia przyzwoitym niezależnie od okoliczności – a jednocześnie głos w ówczesnej dyskusji politycznej, sprzeciw wobec uproszczonych, czarno-białych podziałów. Jeden z „półkowników” lat 80. ze znakomitą rolą Bogusława Lindy.