Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Recital Adama Kośmiei

Obchody Roku Andrzeja Szwalbego

Data:
19.02.2023 / Niedziela
Godzina:
16:00
Miejsce:
Pałac Nowy w Ostromecku
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

19 lutego 2023 (niedziela), godz. 16.00 / Pałac Nowy w Ostromecku

Recital Adama Kośmiei

Adam Kośmieja to jeden z najbardziej odkrywczych i wyrazistych polskich pianistów. Jest artystą nieustannie poszukującym, którego repertuar i doświadczenia koncertowe obejmują utwory zarówno klasyczne, jak i awangardowe oraz multimedialne. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą, która zaprowadziła go do sal koncertowych Ameryki Północnej, Europy i Azji, m.in.: Weill Recital Hall w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Shenzhen Concert Hall w Chinach. Grę na fortepianie rozpoczął jako sześciolatek w klasie prof. Ludmiły Kasjanienko. Jest absolwentem nowojorskiej Manhattan School of Music w klasie Solomona Mikowsky’ego (2011), w latach 2007–2011 wyróżniony stypendium im. Harolda i Helen Schonbergów (pamięci wybitnego krytyka muzycznego „New York Times’a”). Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie prof. Jerzego Sulikowskiego i prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Obecnie, ze stopniem naukowym doktora, pracuje w katedrze fortepianu na tej uczelni.

Już 19 lutego Adam Kośmieja będzie gościem Zespołu Pałacowo-Parkowego jako solista kolejnego recitalu w ramach cyklu wydarzeń artystycznych z okazji 100. rocznicy urodzin Andrzeja Szwalbego. Prezentowany repartuar w jego interpretacji oscylować będzie w granicach szeroko pojętego minimal music – od klasyków amerykańskich takich jak Phillip Glass czy ojca muzyki ambientowej i nowej przestrzeni w muzyce Eryka Satie, po naszego dramatycznego polskiego Sikorskiego, swingującego w wolnych bluesach Alexandra Tansmana, a kończąc na filmowej muzyce Ryūichiego Sakamoto.

Podczas występu Kośmiei zaprezentowane zostaną również trzy utwory z zeszłorocznego, niezwykle oryginalnego wydawnictwa Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy pn. Ewolucja brzmienia fortepianu. Ukazało się ono w formie płyty winylowej i zawiera szereg utworów zarejestrowanych m.in. na zrekonstruowanych instrumentach z kolekcji ostromeckiej.