Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Reporterki. Trzy kobiety i wojna” (106′)

Vintage Photo Festival

Data:
17.09.2023 / Niedziela
Godzina:
18:00
Miejsce:
Kino Orzeł
Wstęp:
12/15 PLN

Opis wydarzenia

Pod koniec 1943 roku rząd brytyjski akredytuje niemal 500 reporterów i fotografów, by relacjonowali inwazję na Normandię, jednak wśród nich nie ma ani jednej kobiety. Amerykanie jednakże są bardziej postępowi. Przekonani o wpływie swoich czołowych magazynów, po raz pierwszy w historii przyznają akredytacje prasowe dziennikarkom. W trakcie podróży wzdłuż i poprzez linie frontu II wojny światowej, dziennikarki wojenne Martha Gellhorn, Margret Bourke-White i Lee Miller wielokrotnie spotykają się w biurach prasowych i zbombardowanych miastach, takich jak Kolonia, Lipsk czy Monachium. Przyglądają się wyzwoleniu obozów koncentracyjnych Ravensbrück, Buchenwald i Dachau. Oddane sprawie, dla której ich kraj wstąpił do wojny, kształtują jeszcze młody gatunek fotoreportażu poprzez osobiste relacje i fotografie. Ich styl dodaje wojennym relacjom osobistego wydźwięku. To ich oczami widzimy pokonane i wyzwolone Niemcy. Po raz pierwszy w historii relacje wojenne mają „kobiecy podtekst”, który na zawsze zmienia naszą percepcję wojny jako „ojca wszystkich rzeczy”. „Trzy Kobiety i Wojna” to pierwszy dokument o tym zjawisku: wojna z nowej perspektywy.

Organizatorzy:

Fundacja Fotografistka

Partnerem Głównym wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Wydarzenie współfinansowane przez Miasto Bydgoszcz, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa kujawsko-pomorskiego.

#FunduszeEuropejskie #KujawyPomorze

Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Karnet (cały festiwal):

30 zł normalny

20 zł ulgowy

Karnet (1 dzień):

15 zł normalny

12 zł ulgowy