Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Roz-gry-wka” – spotkanie z dawnymi grami wideo. Z Konradem Baśkiewiczem i Piotrem Pieńkowskim, porozmawia Paweł Schreiber

10. MFFA Animocje

Data:
24.04.2021 / Sobota
Godzina:
11:00
Miejsce:
ONLINE na kultureo.pl
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

24 kwietnia 2021 (sobota) godz. 11.00 / kultureo.pl – dostęp przez 48 h

Roz-gry-wka – spotkanie z dawnymi grami wideo. Z Konradem Baśkiewiczem i Piotrem Pieńkowskim, porozmawia Paweł Schreiber

Super Mario Bros, Tetris, Contra… Jeśli te nazwy coś wam mówią, to zapraszamy was na nostalgiczne spotkanie z dawnymi grami wideo. Jeśli nie – to tym bardziej. Posłuchajcie o nowym trendzie wśród graczy – powrotach do przeszłości. A może to też wyprawa w przyszłość gier, bo przecież coraz więcej nowych tytułów inspiruje się grami sprzed lat?  O starych grach i grach w stylu retro będą rozmawiać Piotr Pieńkowski (dawny redaktor naczelny kultowego pisma „Świat Gier Komputerowych”) i Konrad Baśkiewicz (założyciel Muzeum Konsol i Gier Wideo w Bydgoszczy), a rozmowę poprowadzi Paweł Schreiber (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego).

Paweł Schreiber: adiunkt w Katedrze Filologii Angielskiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, specjalista w zakresie współczesnego dramatu brytyjskiego. Krytyk teatralny („Teatr”, „Didaskalia”). Współtwórca bloga jawnesny.pl, zajmującego się problematyką gier wideo i ich związków z pozostałymi gałęziami kultury. Współautor programu specjalizacji GAMEDEC-badanie i projektowanie gier na UKW. O grach pisywał m.in. w „Przekroju”, „Didaskaliach”, „Chimerze” i „Dzienniku Gazecie Prawnej”, obecnie recenzent miesięcznika „Pixel”.

Konrad Baśkiewicz: Założyciel Muzeum Konsol i Gier Wideo Prehistoria.pl. Współorganizator i prelegent na licznych wystawach organizowanych przez Prehistoria.pl, podczas których kultywuje wiedzę o konsolach i grach wideo. Kolekcjoner, pasjonat konsol i zapalony gracz. W Muzeum zgromadził ponda 500 eksponatów, z których najstarsze mają już 50 lat.

Piotr Pieńkowski: wieloletni redaktor naczelny jednego z najstarszych i najdłużej wydawanych czasopism o grach w Polsce – „Świata Gier Komputerowych”, a także portalu– „Gamelog”. Stworzył, zarządzał i/lub wydawał  również magazyny m.in: „Top Games”, „SFera”, „Cybermycha”, „Bajtuś”. W 2014 roku ukazała się zaprojektowana przez Piotra gra planszowa pt. „Atak Zombie”.  Aktualnie  jest wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, gdzie wykłada badanie i projektowanie gier (Gamedec) oraz dziennikarstwo.