Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Rozmowy Ostromeckie – Tomasz Gumiela

cykl rozmów

Data:
15.02.2021 / Poniedziałek
Godzina:
12:00
Miejsce:
FB Pałac Ostromecko
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

15 lutego 2021 , godz. 12.00 / FB Pałac w Ostromecku

„Rozmowy Ostromeckie” – gościem Andrzeja Gawrońskiego będzie Tomasz Gumiela

Tomasz Gumiela jest cenionym pianistą i kameralistą. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Marii Murawskiej i prof. Jerzego Sulikowskiego, a następnie doskonalił swoje umiejętności w mistrzowskiej klasie prof. Dang Thai – Sona w Montrealu. W 2015 roku uzyskał tytuł doktora sztuki i aktualnie pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy prowadząc zajęcia z fortepianu i kameralistyki wokalnej oraz współpracuje z klasą śpiewu prof. Katarzyny Nowak-Stańczyk.

Jego repertuar jest bardzo szeroki – to m.in. dzieła pianistyki solowej XIX wieku, liczne utwory kameralne oraz znacząca część literatury na głos i fortepian.

Ma w swoim dorobku prawykonania utworów współczesnych, za które otrzymał m.in. nagrodę na Festiwalu Laureatów Konkursów w Bydgoszczy oraz nominację do nagrody Fryderyka (za nagranie dla firmy fonograficznej DUX w 2008 r.). Pianista wydał także dwie płyty kameralne z pieśniami polskich kompozytorów XX w. Brał udział w licznych festiwalach muzycznych i projektach multimedialnych (m.in. w nagraniu DVD z muzyką na żywo do oskarowego filmu „Piotruś i wilk”). Jest wykonawcą ścieżki dźwiękowej w filmie F. Bajona Kamerdyner (2018).

Gumiela dał się poznać ostromeckiej publiczności jako pomysłodawca i wykonawca cyklu pn. „Muzyczny Salon”. Mogliśmy wysłuchać kilku recitali fortepianowych artysty w Pałacu Nowym.