Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Sędziowie pod presją” (87′) – pokaz specjalny

reż. Kacper Lisowski

Data:
09.12.2022 / Piątek
Godzina:
18:00
Miejsce:
Kino Orzeł
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

„Sędziowie pod presją” (87′)
reż. i zdj. Kacper Lisowski, prod. Iwona Harris

W 2015 roku rządy w Polsce przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. Lider partii, Jarosław Kaczyński, zapowiada totalną reformę państwa, dąży do niczym nieskrępowanej władzy. Na drodze do celu stoją niezależne sądy.
„Sędziowie pod presją” to pełnometrażowy film dokumentalny nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej “Orły” w kategorii “Najlepszy Film. Zwycięzca nagrody publiczności na Festiwalu Filmów dokumentalnych Watch Docs 2021.
Jest to opowieść o niepokornych sędziach, którzy stają w obronie Konstytucji oraz trójpodziału władzy. Jednym z nich jest sędzia Igor Tuleya, który wbrew naciskom wydaje wyroki niekorzystne dla rządzących. Dla władzy jest wrogiem numer jeden; dla protestujących obywateli – twarzą sędziowskiego buntu. W filmie widzimy konsekwencje jego bezkompromisowej postawy, przyglądamy się, jak polityczna presja wpływa na jego życie. Podobne doświadczenia w reakcji na opór wobec destrukcji państwa prawa towarzyszą innym bohaterom filmu – represjonowanym prawnikom, jak sędzia Waldemar Żurek, czy założyciel stowarzyszenia niezależnych prokuratorów Lex Super Omnia prokurator Krzysztof Parchimowicz. Jednocześnie śledząc fabułę jesteśmy świadkami niezwykłej solidarności, którą okazują represjonowanym prawnikom zarówno inni przedstawiciele środowiska, jak i zwykli obywatele. Tymczasem demontaż państwa prawa ujawnia się z całą jaskrawością. Po rozstrzygnięciu upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji przez Polskę przetacza się największa fala demonstracji w historii. Sędziowie wychodzą na ulice, by stanąć ramię w ramię z obywatelami w obronie praworządności.

Oganizatorem wydarzenia jest „Iustitia” Stowarzyszenie Sędziów Polskich – Oddział w Bydgoszczy
Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami i bohaterami filmu: reżyserem filmu Kacprem Lisowskim,
producentką Iwoną Harris, Waldemarem Żurkiem oraz Krzysztofem Parchimowiczem.