Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Siostry rzeki” (57′) – pokaz filmu oraz spotkanie z Cecylią Malik (ZMIANA W PROGRAMIE)

9. Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej ETHNIESY

Data:
17.03.2022 / Czwartek
Godzina:
18:15
Miejsce:
sala MCK
Wstęp:
5 zł PLN

Opis wydarzenia

17 marca 2022, godz. 18.15 / sala MCK

„Siostry rzeki” – pokaz filmu oraz spotkanie z Cecylią Malik

[Uwaga! Spotkanie z Cecylią Malik nie odbędzie się, zapraszamy na pokaz filmu jej autorstwa].

Na ratunek Wiśle przed planowaną nową wielką zaporą w Siarzewie przybywają inne rzeki: Dunajec, Soła, Pilica, Raba. Cecylia Malik wzywa kobiety, aby udzieliły głosu rzekom i włączyły się w walkę, która toczy się miedzy ekologami działającymi w Koalicji Ratujmy Rzeki, a politykami i urzędnikami i lobby hydrotechnicznym.

Walkę o wartości o dziką przyrodę, o krajobraz o czystą słodką wodę, która staje się najcenniejszym zasobem planety. Teraz toczy się decydująca walka o Wisłę! Zapadają decyzję i przetargi na budową nowej zapory w Siarzewie.! Nie zgódźmy się na przegradzanie i dewastowanie Wisły!

Ocalmy jedną z ostatnich w dużej części naturalną, wielką rzekę Europy.

Scenariusz i reżyseria: Cecylia Malik

Montaż, współpraca scenariuszowa: Rafał Małecki

Dźwięk: Krzysztof Ridan

Korekcja barwna: Michał Żołnowski.

Zdjęcia: Piotr Dziurdzia, Cecylia Malik, Magdalena Mosiewicz, Joanna Urbaniec, Tomasz Gotfryd, Stanisław Barański, Bartolomeo Koczenasz.

Muzyka: Zespół Sutari z płyty Siostry Rzeki i Michał Zygmunt

Taniec: Ula Dziurdzia

Produkcja: Cecylia Malik

Występują: Aktywistki Kolektywu Siostry Rzeki oraz najbardziej zasłużeni obrońcy przyrody.

Cecylia Malik – malarka, artystka wizualna i aktywistka ekologiczna. Autorka wielu projektów artystycznych do ważniejszych należą „365 Drzew” „6 rzek” „Warkocze Białki”. Współtwórczyni „Modraszek Kolektyw” – akcji  w obronie Krakowskiego Zakrzówka przed zabudową i cyklicznej imprezy na Wiśle „Wodna Masa Krytyczna”. Współzałożycielka stowarzyszenia CSW Wiewiórka. W 2017 zainicjowała akcję „Matki Polki na wyrębie” – przeciwko LEX Szyszko Należy do Koalicji Ratujmy Rzeki. Jest autorka i liderką ogólnopolskiej kampanii społecznej „Siostry Rzeki”. Autorka filmu dokumentalnego „Raj na ziemi” o miłości pary bezdomnych. Laureatka wielu nagród miedzy innymi Człowieka Polskiej Ekologii za rok 2017 i Nagrody Katarzyny Kobro za 2018.  Cecylia Malik łączy sztukę i aktywizm dbając o sens i skuteczność własnych działań,  wspólnie z ekspertami z różnych dziedzin, organizuje protesty kreowane, jako happeningi i dzieła sztuki w przestrzeni publicznej.