Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Tetiana Bohuslavska: „Wiadomości z domu, wiadomości do domu” – wernisaż wystawy / Повідомлення З Дому, Повідомлення Додому

wernisaż wystawy

Data:
23.03.2023 / Czwartek
Godzina:
19:00
Miejsce:
Galeria Wspólna
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

23 marca 2023, (czwartek), godz. 19.00, Galeria Wspólna – wernisaż wystawy

Tetiana Bohuslavska: Wiadomości z domu, wiadomości do domu – wernisaż wystawy
/ Повідомлення З Дому, Повідомлення Додому /
Messages From Home, Messages To Home

Wystawa potrwa do 19 maja

Tetiana Bohuslavska: „Obudziłam się 24 lutego, jak większość ludzi, z powodu odgłosów eksplozji. Przez cały czas nie mogłam ani pracować, ani spać. Decyzja o wyjeździe z Kijowa do Lwowa była trudna i przez pewien czas nie była nawet możliwa. To osobna opowieść o osobie, która mi pomogła, chociaż mnie nie znała. Przekroczyłam granicę 12 marca. Dostałam zaproszenie, by dołączyć do rezydencji dla ukraińskich artystów w Ostromecku, w Polsce.

Te seria ukazuje moje powiązania z domem, refleksję nad tym, co się dzieje, próbę zrozumienia własnych traumatycznych doświadczeń, poradzenia sobie z nimi i przekazania tego, czego nie da się zwerbalizować, na co nigdy nigdy nie znajdę odpowiednich słów, tak sądzę. Rosyjska wojna trwa od 2014 roku, ale skala ofiar, w tym osób cywilnych, od czasu pełnoskalowej inwazji jest ogromna, to ludobójstwo narodu ukraińskiego.

Jednocześnie wiara w nasze zwycięstwo, ta ufność, pomogła mi nie patrzeć na świat jak na totalną czerń, bo to jest jak niekończący się zmierzch człowieczeństwa, od 24 lutego. Zawdzięczam to także Polakom, którzy aktywnie wspierają i pomagają Ukraińcom”.

Tetiana Bohuslavskato artystka, poetka urodzona w 1990 roku w Kijowie. Ukończyła psychologię na Narodowym Uniwersytecie Pedagogicznym Dragomanov. Pracuje z fotografią, wideo, performance’em, malarstwem, instalacją i mediami mieszanymi. Jej projekty skupiają się na tematach feministycznych, zdrowiu psychicznym – w tym traumach wojennych, ekologii. Stworzyła kilka projektów poświęconych tematyce zdrowia psychicznego i społecznej stygmatyzacji, dotykając przy tym wątków cielesności, feminizmu, które były prezentowane na wystawach i festiwalach sztuki wideo w Stambule, Londynie, Carlisle, Berlinie, Atenach, Salonikach i Kijowie. W 2019 roku rozpoczęła projekt artystyczny o tematyce traumy wojennej zatytułowany Dla uzdrowienia – w nawiązaniu do rosyjskiej inwazji w Ukrainie (od 2014 roku). Projekt ten obejmuje teoretyczne badania nad traumą psychologiczną i uzdrawianiem, a jego założeniem jest konieczność mówienia na ten temat w społeczeństwie za pomocą różnych form. Artystka wykorzystuje w nim malarstwo, instalację i performance. W nowej fazie wojny, inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę, dotykającej wszystkich sfer życia: psychicznego, fizycznego, ludzi z różnych pokoleń, środowiska, skala strat jest już ogromna. Bohuslavska, zadając sobie pytanie, jak może być przydatna jako osoba i jako artystka, przygotowała serię prac odnoszących się do tej katastrofy.