Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

TORTILLA & Vesta Chawira (Zimbabwe)

koncert

Data:
30.07.2021 / Piątek
Godzina:
19:00
Miejsce:
ZPP Ostromecko
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

Koncert grupy TORTILLA to piorunująca dawka bluesowych klasyków oraz wysoce energetycznych, żywiołowo wykonanych kompozycji własnych.

TORTILLA znakomicie nawiązuje kontakt z publicznością! Zespół wystąpi z nową wokalistką z afrykańskiego Zimbabwe! Zapraszamy w piątek 30 lipca, o godz. 19.00, na niezapomniany koncert w plenerze, przed Pałacem Nowym (wstęp wolny).

TORTILLA to zespół doskonale znany z dokonań bluesowych, reprezentujący, jako jedna z nielicznych grup w Polsce autentycznego bluesa elektrycznego.

 

TORTILLA czerpie z bluesowych korzeni, jednak wyraźnie przełamuje narzuconą w tym nurcie konwencję, podążając własną niebanalną drogą. Efektem tego jest unikalny i rozpoznawalny styl, który cechuje szacunek do tradycji czarnoskórych wykonawców, rock’n’rollowa energia typowa dla białych muzyków oraz jazzowy puls.

Największymi atutami TORTILLI są żywiołowe koncerty i znakomity kontakt z publicznością.

W nagraniach studyjnych grupa w interesujący sposób wzbogaca swoje brzmienie, dzięki zastosowaniu różnych instrumentów takich jak: akordeon, saksofony, organy Hammonda i Farfisa, czy sekcja smyczków.

Charakterystyczne dla kompozycji własnych TORTILLI są teksty autorstwa poetów Waldka Ślefarskiego
i Pawła Tańskiego utrzymane w żartobliwej absurdalno-lirycznej konwencji.

Zespół ponad 1300 razy występował na najważniejszych krajowych festiwalach bluesowych oraz koncertach w całej Polsce. Wielokrotnie gościł również poza granicami kraju /min. Holandia, Francja, Niemcy, Słowacja, Węgry, Litwa, Ukraina, Białoruś/.

TORTILLA jest laureatem festiwalu Rawa Blues.

Grupa doskonale czuje się zarówno w małych klubach, jak i na wielkich koncertach plenerowych. Zespół występował m.in. na Przystanku Woodstockprzed wielotysięczną publicznością, ale także
w kameralnych klubach jazzowych takich jak krakowskaPiwnica Pod Baranami, lubelski Hades, warszawskaPiwnica Pod Harendą i Blue Note w Getyndze i Poznaniu.

TORTILLA ma na swoim koncie wspólne koncerty z takimi gwiazdami bluesa jak: Johnny Winter, Walter Trout, Carey Bell, Big Joe Turner, Mick Taylor, Mud Morganfield, Carlos Johnson, Charlie Musselwhite, Ten Years After, Sugar Blue, Eric Sardinas czy Stan Webb’s Chicken Shack.

Z grupą koncertowali i nagrywali również giganci polskiego jazzu: Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Karolak, Marek Stryszowski i Adam Wendt.

Zespół TORTILLA znalazł się również wśród najlepszych polskich wykonawców bluesowych na płycie /CD/ dołączonej do encyklopedii „Blues w Polsce” oraz w prestiżowej „Antologii Polskiego Bluesa” cz. 1 (2008 rok) i wydanej w 2011 roku części 3.

Dyskografia:

1. „Blues Band” /Total, 1993/ – LP, MC

2. „Full of Blues” /Black Bottle Records, 1998/ – CD

3. „Po polsku” /Black Bottle Records/KOCH International, 2001/ – CD, MC

4. „Tortilla” /MTJ, 2006/ – CD

5. „5! Live! Tortilla & Wojtek Karolak” /Flower Records, 2019/ – DVD

Skład zespołu:

Vesta Chawira (Zimbabwe)– śpiew

Marta Ulatowska– śpiew

Maurycy Męczekalski – gitara

Tomasz Przymorski – gitara basowa

Jacek Karpowicz – harmonijka ustna

Jarosław Koźbiał – perkusja

www.tortillablues.pl

* do 1 maja 2004 roku zespół występował pod nazwą TORTI LLA FLAT.