Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Uroczyste nadanie nazwy Plac Praw Kobiet

Sprawdź program wydarzenia!

Data:
28.11.2022 / Poniedziałek
Godzina:
16:00
Miejsce:
ul. Gdańska 6 (przed Bydgoskim Centrum Finansowym)
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

28 listopada 2022, godz. 16-19 / ul. Gdańska 6 (przed Bydgoskim Centrum Finansowym). 

Uroczyste nadanie nazwy Plac Praw Kobiet

„Dążenia Kobiet polskich do uzyskania praw wyborczych, a więc jednego z najważniejszych praw człowieka, prawa do bycia podmiotem stanowienia prawa, mają w Polsce długą tradycję. Kobiety pragnące uzyskać należne im prawa obywatelskie, zrzeszały się nielegalnie już w czasach zaborów. Ich determinacja, zdecydowana postawa i okazywany patriotyzm sprawiły, że na podstawie Dekretu o Ordynacji Wyborczej do Sejmu Ustawodawczego z 28 listopada 1918 roku, Polki jako jedne z pierwszych na świecie kobiet uzyskały pełnię praw wyborczych.

Współczesne bydgoszczanki, Polki oraz wspierający je bydgoszczanie, dzielnie kontynuują prace swoich poprzedniczek, rozumiejąc, że raz uzyskanych praw należy bronić i o nie stale zabiegać, gdyż doświadczenia z przeszłości, jak i obecne wskazują, iż nie są one dane raz na zawsze.

Wskazany plac, nazywany nieformalnie Placem Praw Kobiet, stał się w ostatnich latach miejscem, w którym organizowano liczne protesty lub też skąd rozpoczynano przemarsze w obronie praw kobiet. Poprzez nadanie temu miejscu nazwy Placu Praw Kobiet upamiętnione zostaną prekursorki i działaczki z lat minionych.”

Uzasadnienie Uchwały nr LX/1232/2022 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 26 października 2022 r. w sprawie nadania nazwy na placu na terenie Bydgoszczy.

Program:

16.00 – 17.15 – Pokaz filmu „Siłaczki” (sala konferencyjna i sala kolumnowa, Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, ul. Gdańska 5).

18.00 – Uroczystość nadania nazwy Plac Praw Kobiet

– wystąpienia: aktorka Joanna Szczepkowska, przewodnicząca RMB Monika Matowska, wiceprezydentka miasta Iwona Waszkiewicz, prawniczka Justyna Mazur, radna Anna Mackiewicz, pomysłodawczynie: Renata Mazurowska, Magdalena Markiewicz-Michalska, aktywistki: Agata Polcyn i Malwina Chmara, wiceprzewodnicząca RMB Joanna Czerska – Thomas
– odsłonięcie tablicy: organizatorki wydarzenia i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski
– Koncert Bydgoscy muzycy dla kobiet i ich praw

19.00 – 21.00 – Dyskusja po pokazie filmu „Siłaczki”: Joanna Szczepkowska, Małgorzata Grosman, Dominika Kiss-Orska – moderacja (Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, ul. Gdańska 5).

Organizator: Miasto Bydgoszcz