Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Urodziny MCK: „Ewolucja brzmienia fortepianu”

reż. Jakub Szymczak

Data:
12.03.2022 / Sobota
Godzina:
19:15
Miejsce:
Kino Orzeł
Wstęp:

Opis wydarzenia

Fortepian. 88 klawiszy, 52 białe i 36 czarnych, czyli w sumie siedem i pół oktawy rozpiętości. W pudle rezonansowym tego instrumentu kryją się 243 struny o różnych długościach, pojedynczych, w parach i zgrupowanych w trójki. Ma także trzy pedały, które służą do zmiany brzmienia, a sam dźwięk z instrumentu wydobywany jest poprzez naciśnięcie klawisza, który połączony jest z mechanizmem młoteczkowym uderzającym w strunę. Możliwości interpretacyjne – właściwie nieskończone. 
Ten instrument, przez wielu uważany za najważniejszy ze wszystkich, jest głównym bohaterem filmu dokumentalnego pt.”Ewolucja brzmienia fortepianu” w reżyserii Jakuba Szymczaka. Premiera w Kinie Orzeł w sobotę, 12 marca.  


„Ewolucja brzmienia fortepianu” to trzyczęściowy projekt artystyczno-badawczy, który prezentuje rozwój tego instrumentu na przestrzeni wieków. Na jego pierwszą część składają się cztery koncerty wybitnych pianistów polskich, którzy swój repertuar prezentują na instrumentach z różnych epok, w tym także na fortepianie współczesnym.


Druga cześć to właśnie film Jakuba Szymczaka, który odsłania nam duszę fortepianu.  W filmie przedstawione zostają m.in.  linie konstrukcyjne prezentowanych instrumentów. To także naukowe refleksje, omówienia i rozmowy z producentami fortepianów, w tym wywiad z najważniejszym obecnie producentem fortepianów z włoskiej fabryki Fazioli. 


Scenariusz przygotował Marcin Karnowski, a produkcją zajmuje się Marek Maciejewski. 
Projekt zakończy specjalne wydawnictwo: album dwupłytowy z zarejestrowanym materiałem audio z koncertów.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie MCK

Zwiastuny