Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Urodziny MCK: „Sędziowie pod presją” (87′)

reż. Kacper Lisowski

Data:
13.03.2022 / Niedziela
Godzina:
16:00
Miejsce:
Kino Orzeł
Wstęp:
10 PLN

Opis wydarzenia

W 2015 roku rządy w Polsce przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. Lider partii, Jarosław Kaczyński, zapowiada totalną reformę państwa, dąży do niczym nieskrępowanej władzy.

Na drodze do celu stoją niezależne sądy. 

„Sędziowie pod presją” to opowieść o niepokornych sędziach, którzy stają w obronie Konstytucji oraz trójpodziału władzy. Jednym z nich jest sędzia Igor Tuleya, który wbrew naciskom wydaje wyroki niekorzystne

dla rządzących. Dla władzy jest wrogiem numer jeden; dla protestujących obywateli – twarzą sędziowskiego buntu. W filmie widzimy konsekwencje jego bezkompromisowej postawy, przyglądamy się, jak polityczna presja wpływa na jego życie. Jednocześnie jesteśmy świadkami niezwykłej solidarności, którą okazują mu zarówno sędziowie, jak i zwykli obywatele. Tymczasem demontaż państwa prawa ujawnia się z całą jaskrawością.

Po rozstrzygnięciu upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji przez Polskę przetacza się największa fala demonstracji w historii. Sędziowie wychodzą na ulice, by stanąć ramię w ramię z obywatelami w obronie praworządności. 

Współprganizatorem wydarzenia jest Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy. 
Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami i bohaterami filmu:
reżyserem filmu Kacprem Lisowskim,
producentką Iwoną Harris,
bohaterem filmu Igorem Tuleyą,
oraz Michałem Bukowińskim z ORA w Bydgoszczy.