Warsztaty dziennikarskie „Jak pisać o animacji?”

10. MFFA Animocje

15.04.2021 / Czwartek
23.04.2021 / Piątek
25.04.2021 / Niedziela
bezpłatne / obowiązują zapisy

15 kwietnia 2021, godz. 18.00 / FB Animocje i YouTube Animocje

Celem zajęć jest zapoznanie słuchaczy z podstawami krytyki filmowej w aspekcie teoretycznym i praktycznym.

Dla kogo: młodzież i dorośli

Kiedy

• 15.04.2021, godz. 18.00– część I i II, zostaną udostępnione uczestnikom dwa wykłady w formie nagrań video [2 x 90’]
  • 23.04.2021, godz. 18.00 – część III – warsztat online [1 x 90’]
  • 24.04.2021, godz. 20.00 – termin przesłania recenzji
  • 25.04.2021, godz. 12.00 – część IV – warsztat online [1 x 90’]

Zapisy do 12.04.2021: warsztaty.animocje@mck-bydgoszcz.pl z dopiskiem „pisanie”

Opis

Celem zajęć jest zapoznanie słuchaczy z podstawami krytyki filmowej (dot. filmu animowanego) w aspekcie teoretycznym i praktycznym (warsztat dziennikarski, różnorodne formy wypowiedzi dziennikarskiej – prasowej, radiowej, telewizyjnej). Pierwsze dwa spotkania będą miały charakter wykładów, ilustrowanych (fragmentami filmów, a także materiałami dziennikarskimi – tradycyjnymi, również „sieciowymi”), poświęconych istocie krytyki filmowej. Kolejne dwa spotkania będą miały charakter bardziej praktyczny. Zostaną poświęcone pracy nad konkretnymi tekstami oraz omawianiu recenzji napisanych przez uczestników warsztatów.

Etapy

• część I – Podstawy warsztatu dziennikarskiego, różne formy wypowiedzi dziennikarskiej (notka, podpis pod zdjęcie, recenzja, komentarz, esej, felieton, wywiad, korespondencja etc.), specyfika wypowiedzi radiowej i telewizyjnej, problemy dziennikarstwa tradycyjnego i internetowego (podobieństwa i różnice), umiejętności korzystania z wiarygodnych źródeł, sporządzaniu filmografii, bibliografii, przypisów, „subiektywność” i „obiektywność” w opisie przedmiotu dziennikarskiej penetracji (wykład).
  • część II – Pojęcie filmowej animacji, techniki animacyjne, animacja komputerowa, kamienie milowe światowej animacji, polska szkoła animacji, animacja – komercja czy sztuka? (wykład).
  • część III – Jak pisać recenzję (rady i wskazówki, pokaz kilku filmów animowanych zrealizowanych w różnorodnych technikach, rozmowa o obejrzanych filmach pod kątem ich zrecenzowania).
  • część IV – Omawianie recenzji napisanych przez uczestników warsztatów.

‍Prowadzący: Jerzy Armata

Krytyk filmowy i muzyczny. Wiceprzewodniczący Koła Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, polskiej sekcji FIPRESCI (Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych). Selekcjoner i juror wielu festiwali filmowych. Dyrektor artystyczny Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Autor licznych artykułów prasowych, audycji telewizyjnych i radiowych, a także kilkunastu książek o tematyce filmowej. Laureat nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.