Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wędrowne, uliczne muzykowanie w nucie epoki Jerzego Rupniewskiego i niepodległej Bydgoszczy.

104. Rocznica Powrotu Bydgoszczy do Polski

Data:
20.01.2024 / Sobota
Godzina:
Miejsce:
ul. Mostowa
Wstęp:
wolny PLN

Opis wydarzenia

20 stycznia 2024, godz. 21.00 – 22.00 / ul. Mostowa oraz okolice Starego Rynku

104. Rocznica Powrotu Bydgoszczy do Polski. Na wspólne obchody zapraszają: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła w Bydgoszczy, Muzeum Legend Szyperskich, Podwórko Tajemnic, Muzeum Kanału Bydgoskiego.

„Duch Przeszłości – Zwycięzca!”

Do świętowania 104 rocznicy „niepodległej Bydgoszczy” zapraszamy przywołaniem tytułu niezwykłego obrazu autorstwa Jerzego Rupniewskiego – „Duch Przeszłości – Zwycięzca”. W czymże tkwi niezwykłość? Artysta – mocno aktywny w latach międzywojennych, persona nad Brdą rozpoznawalna i szanowana – nie oddaje bowiem wiernie wypadków z roku 1920, ale na swoim płótnie umieszcza w centrum dumnego, uskrzydlonego husarza, symbolizującego owego triumfującego Ducha! Wątki twórczej biografii Jerzego Rupniewskiego, jego twórczość, będą główną linią narracyjną tegorocznych obchodów rocznicy odzyskania Bydgoszczy dla niepodległej Polski.

Ruszyły właśnie starania, aby Szlak TeH2O zakupił w roku 2024 obraz „Duch Przeszłości – Zwycięzca” dla Miasta Bydgoszczy!