Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wernisaż prac Mikity Rasolki

wydarzenie "Wschód Wolności"

Data:
29.11.2020 / Niedziela
Godzina:
17:00
Miejsce:
online
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

29 listopada,  godz. 17.00, foyer MCK, wydarzenie na żywo online FB MCK oraz YouTube MCK

„Wschód wolności” to wielowymiarowe wydarzenie, które jest naszą formą wsparcia i wyrazem solidarności dla wolnościowych środowisk w Białorusi. Poprzez kulturę chcemy pokazać, że Białorusini i Białorusinki nie są w tej walce o wolność, sprawiedliwość, demokrację, ludzką godność, wreszcie – w walce o życie – osamotnieni.

29 listopada w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy i zarazem na całym świecie – dzięki relacji na żywo w internecie – Białoruś będzie tematem najważniejszym i jedynym, ale jakże wielowymiarowym.

„Wschód wolności” rozpocznie się wernisażem wystawy Mikity Rasolki, projektanta i ilustratora z Białorusi.

Mikita Rasolka (ur. 1993) – projektant i ilustrator z Białorusi. Mieszka we Wrocławiu, gdzie ukończył studia magisterskie na ASP. Jest twórcą wielu ilustracji prasowych (m.in. do „Pisma” czy do „Fabulariów”) oraz ilustracji do książek, w tym m.in. do takich wydawnictw, jak „Wśród polskich syren, rusałek, meluzyn, świtezianek i innych wodnych panien” autorstwa Bartłomieja Grzegorza Sali czy „Słownik Chazarski” Milorada Pavica.

Rasolka z wielkim niepokojem patrzy na to, co dzieje się w Białorusi. „Codziennie dzieją się rzeczy, w które trudno uwierzyć. Łamanie prawa, tortury, przemoc – to jest rzeczywistość, w której znajdują się Białorusini przez ostatni czas, a właściwie lepiej powiedzieć: przez ostatnie 26 lat. Ale teraz naród Białorusi jest solidarny jak nigdy, reżim tego nie wytrzymuje. Kraj się zmienia, wierzę w lepszą przyszłość dla Białorusi” – mówi Rasolka.

Cały program Wschodu Wolności TUTAJ.