Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wielkanocny stół rodzimych smaków szlaku „Niech Cię Zakole” i pomocny gościniec wielkanocny w Pałacach w Ostromecku

Data:
09.04.2022 / Sobota
Godzina:
12:30
Miejsce:
Zespół Pałacowo - Parkowy w Ostromecku
Wstęp:
90 zł od osoby PLN

Opis wydarzenia

9 kwietnia 2022, godz. 12.30 – 16.00 / ZPP w Ostromecku

Wielkanocny stół rodzimych smaków szlaku „Niech Cię Zakole” i pomocny gościniec wielkanocny w Pałacach w Ostromecku

Zachęcamy do poszukania świątecznych inspiracji i wspólnego odkrywania regionalnego dziedzictwa kulinarnego poprzez udział w wykładach, warsztatach, pokazach i degustacjach związanych z lokalnymi wielkanocnymi przysmakami. Spotkanie poprowadzą: Piotr Lenart, Kasia Rymarz („Niech Cię Zakole”), Anna Kornelia Jędrzejewska i dr Agnieszka Wysocka.

Zespół Pałacowo-Parkowy uroczyście wstępuje na Szlak Krajoznawczo-Kulinarny „Niech Cię Zakole”, wiodący przez Dolinę Dolnej Wisły. Z tej okazji zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie.

Wielkanoc to święto szczególne, także pod względem kulinarnym. W trakcie przygotowań nie może na stole zabraknąć najpierw dań postnych, a potem mięsnych. Ważną częścią wielkanocnego ucztowania jest także tradycyjna święconka. W trakcie spotkania odbędą się m.in. prezentacje i degustacje dań postnych i mięsnych, szkolenie doboru ziół i kwiatów do święconki, pokaz kulinarny parzenia kiełbas, krojenia szyki i przygotowania pierogów połączony z degustacją w Starej Kuchni. Podczas zwiedzania Pałaców i parku dowiemy się również, jak onegdaj w dawnych dworach świętowano Wielkanoc.

Wydarzeniu towarzyszy akcja „pomocny gościniec wielkanocny”, podczas której można nabyć przysmaki takie jak barszcz ukraiński czy pierogi w barwach Ukrainy, mająca na celu wspomóc potrzebujących.

Warto przypomnieć, że świętujemy 800 lat od pierwszej historycznej wzmianki na temat Ostromecka (1222–2022). Istotnym elementem dziejów naszej miejscowości jest m.in. historia jedzenia, którą zajmujemy się w ramach Sekcji Dziedzictwa Kulinarnego MCK w Bydgoszczy.

Partnerami wydarzenia są: Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku, Szlak Krajoznawczo-Kulinarny „Niech Cię Zakole”, Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy z Krakowa.

Zapisy: recepcja@palaceostromecko.pl

Koszt: 90 zł od osoby.