Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Wielki Afrykański Błękit” (80′)

Festiwal AfryKamera

Data:
04.02.2022 / Piątek
Godzina:
19:00
Miejsce:
Kino Orzeł
Wstęp:
12/15 PLN

Opis wydarzenia

Bilety na pojedyncze seanse:
15 zł – normalny
12 zł – ulgowy
46 zł – rodzinny/grupowy (dla 4 osób)
Karnet na  6 seansów – 70 zł

„Hluleka”, reż. Jamila Janna, RPA, 2021, 9’

Jamila Janna oprowadza nas po najmniejszym chronionym rezerwacie morskim w RPA. Pokazuje jego piękno i bioróżnorodność, historię, ale i problemy ludzi tutaj mieszkających, których życie od zawsze było związane z oceanem. Akcentuje zarówno potrzebę chronienia tego dzikiego środkowiska, jak i włączenia mieszkańców tych terenów w proces podejmowania decyzji.

„Ocean”, reż. PJ Kotze ,RPA ,2021, 36’

Dokument pokazuje niezwykłość oceanu rozciągającego się pomiędzy wschodnim a zachodnim wybrzeżem RPA oraz jego związek z człowiekiem. Zapewnia on byt i zatrudnienie tysiącom rodzin żyjących na tym terenie. Jednak zmniejszająca się liczba ryb, ocieplenie wody, duża zawartość w niej rtęci czy przeławianie zaczynają stanowić duży problem. Dla dwójki rybaków, którzy od pokoleń byli związani z oceanem, inne życie wydaje się niewyobrażalne.

„Phefumla – Oddychaj”, reż. Maishe Mosala, RPA, 2020, 26’

W krótkim metrażu poświęconym oceanowi podążamy za naukowcem z RPA, Loyiso Dunga, który postanawia przezwyciężyć strach i spełnić marzenie o nurkowaniu w głębokim oceanie. Podczas swoich prób dokonuje obserwacji na temat tego, czego ludzie mogą się nauczyć z całego ekosystemu, który tworzy ocean. Dostrzega także ogromne zagrożenie dla bioróżnorodności oceanicznej.   

„Przyjaciel żółwi”, reż. Abel Monteiro, Wyspy Zielonego Przylądka, 2019, 8’

Didi to trzydziestoletni chłopak mieszkający w niewielkiej wiosce São Pedro na wyspie Sao Vincente, który poprzez dbanie i dokarmianie żółwi nie tylko stworzył z nimi rodzaj więzi, ale także znalazł sposób na życie. “Przyjaciel żółwi” pokazuje turystom niezwykłe życie tych małych stworzeń, dzięki którym może utrzymać siebie i swoją rodzinę.

W przerwach między piątkowymi seansami, w Music Cafe Szpulka, Zespół Niespokojnych Rąk (skład: Hanna Saługa, Dawid Cholewiński, Marcin Pankowski, Paweł Piątek, Ewa Piątek) wykona muzykę inspirowaną rytmami z Afryki Zachodniej.