Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Wieloryb z Lorino” (59′) bydgoska premiera filmu + spotkanie z twórcami

7. Przeźrocza Festiwal Filmowy - DOGRYWKA

Data:
18.06.2021 / Piątek
Godzina:
20:00
Miejsce:
Kino Orzeł
Wstęp:
wejściówki w kasie MCK

Opis wydarzenia

18 czerwca 2021, godz. 20.00 / Kino Orzeł – seans i spotkanie z twórcami.

„Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske na ekranie Kina Orzeł

To będzie prawdziwe święto dla fanów filmów dokumentalnych – zapraszamy na bydgoską premierę filmu Macieja Cuske pt. ”Wieloryb z Lorino”. Obraz otrzymał aż trzy nagrody na zeszłorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym, a reżyser nominowany był do nagrody Paszporty Polityki. Seans rozpocznie się o godz. 20.00 18 czerwca. Po nim odbędzie się spotkanie z twórcami.

Film Cuske to opowieść o ludziach, którzy zamieszkują jedno z najbardziej niedostępnych i najtrudniejszych do życia miejsc na Ziemi – Półwysep Czukocki. Oddzielony wąską cieśniną od Alaski Półwysep, leży na północno-wschodnim krańcu Eurazji, nad Morzem Beringa i Czukockim. Obecnie mieszkają tu Rosjanie, Czukcze i Eskimosi. Film Macieja Cuske pokazuje, jak w zdegradowanym świecie po upadku systemu, starożytna tradycja, w której polowanie na wieloryby jest koniecznym warunkiem przetrwania próbuje się odrodzić.

Maciej Cuske urodził się w 1972 roku w Bydgoszczy. Jest absolwentem Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Jest autorem m. in. takich obrazów jak „Kuracja”, „Cisza”, „Pod wiatr”, „Na niebie na ziemi”, „Katyń. 60 dni na planie, „Pamiętaj abyś dzień święty święcił”, „Daleko od miasta”, „ Wieloryb z Lorino”, a także współautorem filmu fabularnego „Stacja Warszawa”. Jest laureatem wielu nagród festiwalowych, m. in. w Győr, Paryżu, Cieszynie, Łagowie, Wrocławiu, Toruniu czy Krakowie.

Maciej Cuske wraz z Marcinem Sauterem prowadzą w Miejskim Centrum Kultury Bydgoską Kronikę Filmową. To miejsce, które skupia młodych filmowców i miłośników kinematografii. W BKF o filmie się rozmawia, filmy się ogląda i co najważniejsze – filmy się tworzy. Pod okiem tych dwóch doskonałych dokumentalistów powstało już ponad 80 obrazów pokazujących Bydgoszcz i region, tworząc tym samym oryginalną i niezwykłą kronikę miejsca i mieszkających tu ludzi.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie MCK od 1 czerwca.

Zwiastuny