Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

organizator wydarzenia: Kino Orzeł
partner: Stowarzyszenie Koloroffon

SPOTKANIE AUTORSKIE

– projekcja niepublikowanych fragmentów filmu,
– prezentacja projektu literackiego „Wieloryb z Lorino – zapiski z końca świata”, tekst: Maciej Cuske, ilustracje: Krzysztof Gawronkiewicz

wstęp wolny
ilość miejsc ograniczona
czas trwania – około 90 min
darmowe wejściówki do odbioru w kasie MCK

Czukocja to jedno z najbardziej niegościnnych miejsc na Ziemi, najdalej na północny wschód wysunięty skrawek Rosji. Przez większą część roku zimna, niedostępna, pokryta w całości tundrą, bagnami, pozbawiona drzew, leży na wiecznej zmarzlinie. Na przekór surowym warunkom, od kilku tysięcy lat żyją tam ludzie. Filmowa podróż Macieja Cuske kilka lat temu na Czukotkę zaowocowała filmem „Wieloryb z Lorino”.
Ten dokument został nagrodzony na kilkunastu polskich i zagranicznych festiwalach filmowych (m.in. nagroda Orła za najlepszy polski film dokumentalny 2020 roku, nominacja do Paszportu Polityki). Autor filmu przywiózł z Czukocji mnóstwo nakręconego materiału filmowego, ale także zbiór opowieści i obserwacji, których forma filmowa nie mogła pomieścić. Ostatecznie w montażu słowo zostało prawie całkowicie wyparte przez obraz. Książka „Wieloryb z Lorino – zapiski z końca świata”  próbuje wypełnić tę celowo pozostawioną lukę.

Podczas wieczoru autorskiego Maciej Cuske zaprezentuje nieopublikowane fragmenty filmu oraz przedstawi fragmenty książki  „Wieloryb z Lorino – zapiski z końca świata”.

organizator wydarzenia: Stowarzyszenie Koloroffon
partner wydarzenia: Miejskie Centrum Kultury