Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wolne Studio 2.1. – odc. 1

Rok Bydgoskiego Marca'81

Data:
30.03.2021 / Wtorek
Godzina:
19:30
Miejsce:
FB MCK
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

Zapraszamy na pierwszą odsłonę naszego Wolnego Studia 2.1. We wtorek, 30 marca w naszym telewizorze Rubin wystąpią bydgoscy adwokaci,  z którymi rozmawiać będzie Ewa Czerska z Okręgowej Rady Adwokackiej. Wolne Studio 2.1. to nasza propozycja włączenia się w obchody Roku Bydgoskiego Marca’81. Transmisja na Facebooku MCK o godz.19.30.

Wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981 odbiły się echem w całej ówczesnej Polsce. Wolnościowe zrywy i bunt solidarnościowych działaczy spowodowały masowe protesty w całym kraju i stały się przyczynkiem do zmian ustrojowych. 

Żeby uczcić 40. rocznicę Prowokacji Bydgoskiej, Rada Miasta zadecydowała, że rok 2021 będzie „Rokiem Bydgoskiego Marca’81”.

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy włącza się w te ważne obchody i zaprasza do „Wolnego Studia 2.1.”. To propozycja wydarzeń historyczno-kulturalnych trwających przez cały rok, która w oryginalnej formule przenosić nas będzie do początku lat 80., przypominając ducha tamtych czasów. 

Samo „Wolne Studio 2.1.” stylizowane jest na nieco siermiężny i statyczny efekt dawnej telewizji państwowej PRL, z wykorzystaniem plansz, spikerów w kostiumach, przemyślanych elementów dekoracji. Przygotowujemy programy poświęcone życiu artystycznemu i społecznemu Bydgoszczy ostatniej dekady istnienia komunistycznej Polski.

Wszystkie pasma, które nadawać będziemy z Wolnego Studia 2.1. nagrywane są w specjalnie do tego przygotowanej scenografii – to obudowa starego odbiornika telewizyjnego, który stanął na scenie sali kinowo-widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury. Z wnętrza odbiornika nadawać będziemy programy telewizyjne, które zobaczyć będziecie mogli online na naszych kanałach społecznościowych.

W pierwszym odcinku zobaczymy rozmowę Ewy Czerskiej z Okręgowej Rady Adwokackiej z bydgoskimi prawnikami. Gośćmi Studia będą adwokaci Konrad Kulpa, Justyna Mazur i Michał Bukowiński, którzy opowiadać będą m.in. o zaangażowaniu bydgoskiej Palestry i ich solidarności w stosunku do ”niepokornych” prokuratorów z lat osiemdziesiątych. Nawiążą  także do współczesności i obecnej sytuacji społeczno-politycznej w kraju. 

W kolejnych odcinkach, które emitowane będą w co drugi wtorek (zawsze o godz.19.30) zobaczymy m.in. Przegląd Prasy, a także programy muzyczne, literackie, filmowe, teatralne czy historyczne. Zapraszać będziemy ciekawych ludzi i ważne osobistości związane z kulturą, polityką, etc. 

„Wolne Studio 2.1.” organizowane jest przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy przy wsparciu Urzędu Miasta w Bydgoszczy.