Wolne Studio 2.1. – odc. 5 / Przegląd prasy, część 2

FB MCK / Emcek YT

8 czerwca 2021, godz. 19.30 / FB MCK i YouTube Emcek

Wolne Studio 2.1.- zapraszamy na Przegląd Prasy, część 2

Zapraszamy na kolejną odsłonę naszego Wolnego Studia 2.1. We wtorek, 8 czerwca w naszym telewizorze Rubin wystąpią Andrzej Gawroński i Adam Gajewski, którzy przygotowali dla Was zupełnie wyjątkowy Przegląd Prasy. Wolne Studio 2.1. to nasza propozycja włączenia się w obchody Roku Bydgoskiego Marca’81. Transmisja na Facebooku MCK o godz. 19.30.

W Roku Wolności warto przypomnieć sobie dawny ucisk prasy – nie hydraulicznej, ale pisanej, drukowanej i masowo czytanej. Epoka socjalizmu potrafiła z gazety z każdej niemal branży uczynić nużącą lekturę – od tytułu codziennego po tygodnik milicyjny. Z uwagą przyglądają się temu Andrzej Gawroński i Adam Gajos, czyli Funkcjonariusze Frontu Czytelniczego, którzy zapraszają na pierwszy odcinek „Przeglądu Prasy” w ramach Wolnego Studia 2.1. Oglądajcie ich we wtorek, 8 czerwca o godz. 19.30.

Wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981 odbiły się echem w całej ówczesnej Polsce. Wolnościowe zrywy i bunt solidarnościowych działaczy spowodowały masowe protesty w całym kraju i stały się przyczynkiem do zmian ustrojowych.

Żeby uczcić 40. rocznicę Prowokacji Bydgoskiej, Rada Miasta zadecydowała, że rok 2021 będzie „Rokiem Bydgoskiego Marca’81”.

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy włącza się w te ważne obchody i zaprasza do „Wolnego Studia 2.1.”. To propozycja wydarzeń historyczno-kulturalnych trwających przez cały rok, która w oryginalnej formule przenosić nas będzie do początku lat 80., przypominając ducha tamtych czasów.

Samo „Wolne Studio 2.1.” stylizowane jest na nieco siermiężny i statyczny efekt dawnej telewizji państwowej PRL, z wykorzystaniem plansz, spikerów w kostiumach, przemyślanych elementów dekoracji. Przygotowujemy programy poświęcone życiu artystycznemu i społecznemu Bydgoszczy ostatniej dekady istnienia komunistycznej Polski.

Wszystkie pasma, które nadawać będziemy z Wolnego Studia 2.1. nagrywane są w specjalnie do tego przygotowanej scenografii – to obudowa starego odbiornika telewizyjnego, który stanął na scenie sali kinowo-widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury. Z wnętrza odbiornika nadawać będziemy programy telewizyjne, które zobaczyć będziecie mogli online.

„Wolne Studio 2.1.” organizowane jest przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy przy wsparciu Urzędu Miasta w Bydgoszczy.