Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wystawa w Kinie – „Hopper. Amerykańska Love Story” (95′)

reż. Phil Grabsky

Data:
04.02.2024 / Niedziela
Godzina:
Miejsce:
Kino Orzeł
Wstęp:
25 PLN

Opis wydarzenia

Dzieła Edwarda Hoppera to chyba najbardziej rozpoznawalna i wpływowa sztuka w USA. Jego jednym z najpopularniejszych obrazów olejnych są Nocne marki z 1942 roku, znane także pod pierwotniejszym tytułem: Nocne jastrzębie – a to dlatego, że postać mężczyzny siedzącego przy barze ma nos przypominający dziób tych ptaków. Hopper czerpał z wielkiego Degasa, z niego zaś Mark Rothko, Banksy, Alfred Hitchcock (dom na wzgórzu w Psychozie) czy David Lynch, a nawet twórcy serialu Simpsonowie – wszyscy oni inspirowali się wyjątkowym sposobem, w jaki Hopper uwieczniał amerykańskie życie.

Kim był ten walczący o sławę młody nowojorski ilustrator? Jaki wpływ na jego późniejszą twórczość miała jego żona Josephine Nivison, która zrezygnowała z obiecującej kariery artystycznej, by zostać jego menedżerką?

Hopper początkowo malował plenerowe obrazy w duchu impresjonizmu, a od lat 20. XX wieku dominującym tematem w jego twórczości stało się współczesne miasto amerykańskie i jego mieszkańcy (Dom przy torach kolejowych z 1925 roku, Wczesny niedzielny poranek z roku 1930 czy Biuro w nocy z roku 1940). Przedstawiani przez Hoppera ludzie i rzeczy zdają się istnieć poza realnym czasem i przestrzenią, co nadaje jego obrazom niemal metafizyczny charakter.

Film Phila Grabsky’ego potwierdza tylko, że Hopper to wyjątkowy artysta, którego twórczość jest dostępna zarówno dla przypadkowego, jak i krytycznego obserwatora. Powstał przy okazji przygotowywanej przez Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku wystawy Nowy Jork Edwarda Hoppera (19.10.2022–05.03.2023).

Dodatkowo, przed seansem zapraszamy na odcinek dokumentalnego cyklu „FRAGMENTY”.

MCK i Pałac Stary w Ostromecku w minionym roku – roku obchodów 100. rocznicy urodzin Andrzeja Szwalbego – przygotowały film dokumentalny o Kolekcji Współczesnego Polskiego Malarstwa i Grafiki im. Tadeusza Brzozowskiego pt. „FRAGMENTY”, eksponowanej na stałe na ostatnim piętrze Pałacu Starego w Ostromecku. Wśród prac obecnych na wystawie są m. in. dzieła: Magdaleny Abakanowicz, Tadeusza Brzozowskiego, Edwarda Dwurnika, Władysława Hasiora, Józefa Hałasa, Jerzego Kałuckiego, Romana Artymowskiego, Jana Tarasina, Mariana Turwida, czy Andrzeja Nowackiego.

Zwiastuny