„Wystawa Ziemniaki” – wernisaż wystawy prac Filipa Zawady

14.10.2020 / Środa
foyer MCK

14.10.2020 (środa), godz. 18.00, foyer MCK

„Wystawa Ziemniaki” – wernisaż wystawy prac Filipa Zawady (PL)

Wystawa Ziemniaki

Ziemniak to postać, którą wymyśliłem w momencie, kiedy mój syn zaczął zadawać niewygodne pytania. Żeby zyskać na czasie, rysowałem ziemniaka, przyczepiałem go magnesami do lodówki i tłumaczyłem dziecku, że nasz rysunkowy bohater musi się zastanowić nad odpowiedzią. I w ten sposób powstały gadające ziemniaki, które publikuję na Instagramie i Facebooku. Po czasie okazało się, że odpowiadają one na pytania nie tylko mojego syna, ale i innych ludzi. Pierwsza książka z ziemniakami ukazała się w Japonii, we współpracy z artystką Aya Ogawa.

Filip Zawada – Pisarz, muzyk, fotograf, i ziemniaczany rysownik. Wydał następujące pozycje: System jedynkowy (1997), Bóg Aldehyd (1998), Snajper (2004), Świetne sowy (2013) oraz Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się (2014). Za Psy pociągowe (2011) i Pod słońce było (2014) był nominowany do prestiżowych nagród Gdynia oraz Silesius. Grał w zespołach AGD, Pustki i Indigo Tree. Ostatnia książka pt. Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek była jedną z najbardziej oczekiwanych książek ubiegłego roku. W wolnych chwilach na Instagramie rysuje gadające ziemniaki.